Je kupčenie s hlasmi v parlamente akceptovateľný stav v demokracii?

Každému človeku je dobre známy fakt, že po voľbách sa snaží víťazná strana zabezpečiť si väčšinu nato, aby mala dostatočnú podporu pri  napĺňaní svojej agendy cez prijímanie navrhovaných zákonov v parlamente.

Problém však nastáva vtedy, keď nie je vládou zabezpečená nadpolovičná väčšina pre priechodnosť zákonov. Už nie raz sa tak stalo a nie raz vyplávali na povrch podivné spôsoby, ako poslancov presvedčiť, aby hlasovali tak, ako vláda potrebuje. Spomeňme si len na podplácanie poslancov za Dzurindovej vlády, lístočky vlastným poslancom za Ficovej vlády a delenie štátnych funkcií vládnym stranám počas všetkých vlád okrem poslednej.

Hocako sa nám to môže zdať z morálneho hľadiska divné, môžeme si povedať bežná prax aj v iných vyspelých demokraciách. Tak aký problém?

No problémov z takéhoto stavu vzchádzajúcich je viac, výsledky nás neblaho zasahujú dennodenne a za 23 rokov nás priviedli do stavu, v akom sme. Otázky, ktoré si môžeme klásť sú nasledovné.

1. Ako môže poslanec vykonávať svoj poslanecký sľub, kde stojí: „Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.“ ?

2. Ako sa môžu dostať na vysoké štátne funkcie odborníci a spravovať majetok štátu efektívne v záujme občanov, ak ich dostávajú straníci výmenou za poslušnosť?

3. Ako je oddelená výkonná moc od zákonodárnej? Existuje tu nestranná kontrola mocí, alebo ide o samokontrolu? Má opozícia reálnu možnosť odkontrolovať vládu, prípadne zasiahnuť? Je to dostatočná kontrola?

4. Komu slúži takýto systém? Víťaznej strane, koalícií, alebo občanom?

 

Svoj názor môžete vyjadriť v ankete bez registrácie TU pod hlavným menú. Viac o požiadavkách Charty OI SK žiadajúcu ozajstnú demokraciu nájdete TU a môžete ju aj podporiť lajkom aj na FB TU.

Ďakujem, že Vám nie je jedno v akej spoločnosti žijete.

Iba spolu dokážeme napraviť, čo sme 23 rokov ticho tolerovali!

Za každý hlas ako aj pomoc pri šírení Ď A K U J E M !!!

 

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

švédsko

Švédske gangy čoraz častejšie verbujú deti ako nájomných vrahov

04.12.2024 09:49

Kriminalita švédskych gangov je organizovaná a komplexná. Jednotliví lídri zvyknú riadiť svojich ľudí zo zahraničia.

Polícia / Pomáhať a chrániť / Policajné auto /

Vyšetrovateľ inšpekcie spracoval podnet na väzobné stíhanie obvinených policajtov

04.12.2024 09:47

Skutku sa mali dopustiť ešte počas pôsobenia v bývalej Národnej kriminálnej agentúre.

čína, vojaci, vojačky, armáda, vojenská prehliadka,

Ruská ekonomika pod drobnohľadom Číny: Peking sa učí, ako obísť sankcie pred možnou inváziou na Taiwan

04.12.2024 09:30

Čína sa vždy snažila pochopiť, ako sa môže vyhnúť chybám Ruska, minimálne od rozpadu ZSSR, ktorý bol v Pekingu veľmi starostlivo študovaný.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1648488x
Priemerná čítanosť článkov: 3972x

Autor blogu