10 mýtov a faktov o slovenskej demokracii

Vychádzajúc z názvu DÉMOS=ľud KRATEIN=vládnuť, pokladám v tom najzákladnejšom význame demokraciu ako vládu ľudu, na základe tohto sa dá tvrdiť, že.

 

Mýtus 1.: Oficiálne sme demokratický štát.

Fakt: Keďže ľudia tu o ničom okrem zvolenia si strán nerozhodujú, aj to dočasne si volíme vládcov, ktorí nie sú nám nijako odpovední za svoje činy a rozhodnutia, máme tu oligarchiu, alebo lepšie povedané partokraciu.

 

Mýtus 2.: Oficiálne sme právny štát.

Fakt: Spravodlivosť je na Slovensku slepá a rozhoduje rôzne v rovnakých prípadoch (viď. vydanie knihy Gorila), sudcovia sú pod neustálym tlakom politických strán a ľahko uplatiteľní, lebo ich nikto nekontroluje, takže od právneho štátu máme na míle ďaleko.

 

Mýtus 3.: Ofiaciálne sme sociálny štát.

Fakt: V porovnaní so západom sme sociálnejší, ale aj chudobnejši, v porovnaní so severom a východom sme iba zasa málo sociálni. No v porovnaní so svojou minulosťou, kedy sme mali mnohé sociálne služby iba za odvody a dane, kým dnes musíme ešte aj doplácať okrem platenia stále vyššých daní a odvodov, plus nehorázne sa tieto služby zhoršili, takže máme ďaleko od sociálneho štátu. Jedinej skupine, ktorej sa sociálne viac pomáha ako v minulosti sú neprispôsobiví a leniví.

 

Mýtus 4.: Oficiálne patríme k najvyspelejším štátom sveta.

Fakt: V mnohých prípadoch však nedosahujeme životnú úroveň ani niektorých Ázijských štátov (Taiwan, Singapur), ktoré boli pred niekoľkými desaťročiami ďaleko za nami a stále stagnujeme.

 

Mýtus 5.: Oficiálne sme suverénny štát.

Fakt: Ekonomická závislosť na zahraničí z nás však robí kolóniu lacnej pracovnej sily pre zahraničné koncerny.

 

Mýtus 6.: Oficiálne sme slobodní a občiansky štát (máme právo na vlastný náror, právo zhromažďovania, slobody slova, atď.).

Fakt: Svoje práva si však stále musíme nárokovať a žiadať. No aj keď sa ich domôžeme, nájdú sa zámienky, prečo sa nemôžu uplatniť. Buď sa musíme niekde nahlasovať, platiť nejaké poplatky, v médiách vás môžu za iný názor zmazať, či cenzurovať alebo v práci perzekuovať.

 

Mýtus 7.: Zahraničné investície nám len pomáhajú.

Fakt: Ako je potom možné, že za rovnakú prácu sú naši pracovníci platení 3x menej ako v materskej krajine koncernu?

 

Mýtus 8.: Oficiálne naši vládcovia naplňali len našu vôľu po 89tom.

Fakt: Sprivatizovali všetok strategický majetok za babku, štát ešte viac naviazali na cirkev (vatikánska zmluva), odbory spravili ešte viac závislými (na stranách), rozdiel v platoch v porovnaní so západom sa nezmenšil, školstvo a zdravotníctvo sa dostalo na pokraj kolapsu a dôchodky to ešte len čaká.

 

Mýtus 9.: Sme pluralitný štát (viacerých názorov).

Fakt: Napriek tomu to od 89 volíme stále tých istých politikov a stále tie isté strany, aj ich tu máme najviac na obyvateľa na svete. Len pár je mediálne a finančne podporovaných.

 

Mýtus 10.: Po 89 oficiálne skončilo prenasledovanie politických oponentov a propaganda strany.

Fakt: Prenasledovanie len zmenilo formu a stalo sa sofistikovanejšie (vyhodenie z práce, mafiánske praktiky, odpočúvanie, diskreditovanie tajnými službami a straníkmi,…). Propaganda sa zmenila z propagandy jednej strany na propagandu dvoch smerov, pričom za oboma stoja obrovské finančné skupiny.

 

Takže stále si myslíte, že žijeme v demokracii? Stále si myslíte, že za všetko môže freevoľnosť demokracie?

Nie tá tu nikdy na Slovensku nebola a možno ani vo svete, najbližšie k tomu slovu má Švajčiarsko. Aby sa konečne naplnila a starí vládni zapredanci sa vymenili, sa môžete pridať k Charte OI SK, ktorá žiada od tohto režimu iba to, čo sľuboval, keď preberal žezlo v 89.

Viac o požiadavkách občanov na vládnuce špičky môžete nájsť TU na Charte OI SK a podporiť ju môžete TU.

Ďakujem, že Vám nie je jedno v akej spoločnosti žijete.

 

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

Ruská polícia, poriadková polícia, Petrohrad,

Ruskí policajti dobili iránskych študentov. Teherán poslal Moskve 'protestnú nótu', žiada vysvetlenie

23.11.2024 14:18

Ruský regionálny vyšetrovací výbor v piatok oznámil, že dvoch cudzincov zadržali za údajné "použitie násilia voči predstaviteľovi úradu".

Andrej Danko

Predčasné voľby nebudú, verím, že tie tri horúce hlavy vytriezvejú, tvrdí Danko

23.11.2024 14:07, aktualizované: 14:22

Nepamätám si takú zlú vládu, ako je toto obdobie, skonštatoval Truban.

Fajo, pes, mestská polícia, Liptovský Mikuláš

Štvornohý chlpáč je novou posilou mikulášskych mestských policajtov. Ovčiak Fajo má upokojovať vyhrotené situácie

23.11.2024 13:30

Dvojročný nemecký ovčiak pomôže svojim ľudským policajným kolegom predchádzať konfliktným situáciám, keďže v uliciach neraz prichádzajú do kontaktu s agresívnymi opilcami.

Arriva / Autobus /

Mimoriadna situácia v Trnavskom kraji: Hrozí, že Dunajská Streda bude bez autobusov

23.11.2024 13:29

Trnavský samosprávny kraj začal správne konanie s cieľom riešenia situácie.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1646501x
Priemerná čítanosť článkov: 3967x

Autor blogu