Čas odísť z EÚ a Eurozóny alebo prečo musia “chudobní” trpieť pre nezodpovednosť “bohatých“?

Ubehlo len niečo vyše osem rokov od vstupu Slovenska do EÚ a len tri roky od zavedenia Eura a máme tu veľkú krízu vyvolanú neuveriteľne vysokými dlhmi a schodkami, ktoré sa akosi nikomu nechce kresať. Chudobnejší a nanešťastie stále až druhoradí občania EÚ z východných krajín (najmenej zadžené) sa opäť budú poslušne skladať západu na udržanie ich vyššieho štandardu. Je však tento proces nutný? Musíme sa skladať tým, čo nás pokladali za menejcenných od začiatku a ešte aj teraz sa k nám správajú ako k druhoradým? Prečo naši politici majú vrytú nekritickú poslušnosť voči Bruselu, ktorý otvoril hranice, aby nám predal ich nekvalitné tovari, ktoré by im inak stáli roky na sklade?

Nebolo by oveľa jednoduhšie a obozretnejšie sa pripraviť na odchod z krachujúceho spolku pod patronátom Nemecka a Francúzska? Spôsob nato existuje. Volá sa EFTA = európske združenie voľného obchodu. Patrí tam Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko a sú súčasťou EEA = európskeho ekonomického priestoru.  Teda tiež trh de facto bez väčších obmedzení. Výhodou je, že neexistuje nejaká centrála, ktorá vám ovplyvňuje domácu a medzinárodnú politiku ako to je teraz pri Bruseli.

Pre prípad vystúpenia z EMÚ by sa mohol ako medzistupeň využiť model, aký praktizuje Škótsko, niektoré mestá v Anglicku a na severe Talianska, kde je v obehu aj vonku nekonvertibilná mena, či cenina súčasne s Eurom. Výhoda je, že tento kapitál alokovaný v nekonvertibilných ceninách (teda neprijímaných mino krajiny) ostáva doma, nevyváža sa, akumuluje hodnotu v ekonomike a následne vedie k zvýšeniu platov a počtu pracovných miest pre domácich obyvateľov (nie ako v súčasnosti, keď kapitál sa vyváža, platy tak ostávajú pre nedostatok kapitálu v ekonomike na nízkych úrovniach, niet dostatok kapitálu na tvorbu pracovných miest v porovnaní so západom, ale ceny sú už vyrovnané, ak nie prekročené v porovnaní so západom).

Je preto čas skončiť s novodobím ekonomickým kolonializmom, ktorý tu nekriticky a demagogicky je vtláčaný do povedomia občanov cez médiá (pomocou prozápadne orientovaných predstaviteľov) ako jediná možnosť.

Nie, nie a ešte raz nie. Keď nebudeme mať rovnaké podmienky, nebudeme rovnoprávni občania EÚ a nebudeme mať rovnaké platy ako májú štáty západnej Európy, ktorým sa skladáme na udržanie ich životnej úrovne, je zbytočné zotrvávať v spolku oficiálne rovnoprávnych ale de fakto rovných a rovnejších štátov.

Občianska Iniciatíva SK

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

vojna na Ukrajine, tank T90M Proryv

ONLINE: Zalužnyj: Európa nie je pripravená na dlhú vojnu s Ruskom

24.11.2024 07:45

Bývalý hlavný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj tvrdí, že európske krajiny nedokážu viesť s Ruskom opotrebovávaciu vojnu.

Rumunsko, prezidentské voľby

V Rumunsku sa koná prvé kolo prezidentských volieb. Prieskumy favorizujú súčasného premiéra

24.11.2024 07:26

V Rumunsku sa v nedeľu koná prvé kolo prezidentských volieb. Rumuni v zahraničí už mohli voliť v piatok.

COP29, Muchtar Babajev, klimatický summit OSN

Na klimatickej konferencii COP29 sa dohodli na finančnej pomoci rozvojovým krajinám

24.11.2024 06:10

Štáty sveta sa na COP29 v Azerbajdžane po dlhom vyjednávaní dohodli na výraznom zvýšení klimatickej pomoci pre rozvojové krajiny.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1646564x
Priemerná čítanosť článkov: 3968x

Autor blogu