Trocha závidím bratom Čechom, že sa im podarilo opäť niečo skôr ako nám. Požiadavka odluky cirkvi od štátu tu bola od 1989, ale nejako u nás padla do úzadia a nakoniec sa úplne naopak prekrútila cez Vatikánsku zmluvu. Našťastie v Čechách nie.
Vyhlásenie istého (zabudol som meno) českého biskupa na CRO1 ráno v sobotu (8.6.2013) sa mi páčilo z toho dôvodu, že neobraňoval cirkev dogmami, nekriticky a nestaval sa na stranu iba RKC ako to býva u nás, ale uvažoval v rámci celej cirkevnej komunity v ČR a kriticky aj do vlastných radov. Slušne povedal, že tu bola potreba systém financovania cirkví zreformovať a konečne sa to podarilo únosným a obojstranne akceptovateľným spôsobom a teraz je na cirkvi ako dokáže udržať svoj vplyv a či to bude na škodu, alebo na jej prospech – očistu. Kedy by sa u nás niečo také mohlo stať?
Ku kresťanstvu sa hlásiace strany u nás spravili dokonalý obrat od požiadaviek nežnej revolúcie a tým, čo tu máme teraz. Nečudo, že rozdiel medzi hlásaním chudoby a čistoty a správaním sa okázalo a mafiánsky v ľuďoch vzbudzuje nedôveru.
Obrana v duchu dogmatizmu tak charakteristickému pre cirkev a stredovek je potom iba aroganciou v očiach všetkých občanov, ktorí nesúhlasia s prispievaním pre nich nijako nepomáhajúcim cirkvám.
Pozostatky stredovekého utajovania a nekritickej poslušnosti ovečiek hlásaných najvyššími predstaviteľmi cirkvi a neustálym zakrývaním si očí pred neprávosťou v našej spoločnosti deformujú každú sféru nášho spoločenského života na Slovensku.
Ako sú temnota a hierarchizmus príznačné pre stredovek, tak sú príznačné pre strany hlásajúce sa ku kresťanstvu z dôvodu jednoduchého dôvodu získania preferencií. Dnes k tomu môžeme pridať populizmus tak často využívaný stranami naprieč celým politickým spektrom.
Už od roku 385, keď cisár Theodesius vyhlásil kresťanstvo za štátne náboženstvo, sa praktizuje vzájomne prospešná podpora svetských vládcov a náboženských. Prví financujú cirkev na jej slávu a druhí hlásajú poslušnosť k mocným. To však platí v dobe nekritického myslenia (dogmatizmu) a absolutizmu.
Ak tento druh vzájomnej prospešnej podpory aj teraz prežíva, potom sme sa za 1600 rokov nikde neposunuli. No aspoň naši bratia Česi to dokázali.
Sme za pokrok a pretrhanie starých štruktúr moci. Viac o projekte môžete nájsť TU, tiež ho môžete podporiť TU alebo sa podeliť s vaši názorom či lepším riešením, už predom ďakujem.
Ak sa Vám tento článok páčil, alebo Vás niečim zaujal, môžete viac nájsť na Twitteri pod menom – martin david fedorko.
Nemýľ si dotačné a grantové systémy... ...
napodobne :) Ked som nieco nenapisal, ...
Rehoĺné rady a bežní farari sú ...
Skoda s tebou debatovat, melies stale ...
tento stat potrebuje samozrejme viac ...
Celá debata | RSS tejto debaty