V posledných dňoch občanov Slovenska vláda zabáva divadlom o boji proti korupcii cez ďalšie obmedzenia vo verejných obstarávaniach, ktoré sa aj tak dajú obísť. Zamyslime sa však nad dopadom takýchto opatrení. Na koho sú smerované a koho sa najviac dotknú? Samozrejme opäť nato doplatia najmenšie „ryby“ – tí, ktorí sa nevedia brániť. Všetci však dobre vieme, že najviac verejných financií sa odlieva na vrchole pyramídy moci, cez spoluprácu finančných skupín, oligarchov a ich napojenia na politické špičky – čiže „veľké ryby“!
Rokmi sa môže zdať, že stav, kde „veľké ryby“ rozhodujú o všetkom a občan hrá druhoradú úlohu, bol dosiahnutý cieľavedome. Možno áno možno nie, nie je to podstatné, lebo to nemáme ako dokázať. Dôležitejšie je, prečo sa v tomto stave pokračujeme?
V stave, kde vládne korupcia, klientelizmus, rodinkárstvo a nomenklatúra. Toto však nie sú ešte nástroje oligarchov, toto je ich spôsob. Ich nástroje sú zložitejšie, komplexnejšie a celospoločenské. Korupcia, klientelizmus, rodinkárstvo a nomenklatúra sú len spôsoby akým sa ovplyvňuje okolie, aby sa dosiahol požadovaný výsledok udržanie oligarchov na vrchole pyramídy moci. Ich nástroje sú systémové prvky, ako napr. volebný systém, systém fungovania súdnictva, hierarchia menovania a voľby sudcov, prokurátorov, ochrancov spravodlivosti atď.
Tieto systémy majú spoločnú črtu. Do čela sa dostane iba finančne silný, charakterovo ohybný a poslušný kandidát. Kandidát, ktorý je schopný vrátiť svojim mecenášom investície aj s úrokmi. V týchto systémoch občan nie je až tak podstatný, lebo ten sa dá jednoducho zmanipulovať šikovným politickým marketingom. Odovzdá hlas a viac možnosti na ovplyvnenie nemá. Zväčša ani nepozná osobne kandidátov, len o nich počul v médiách. No človek sa krátko pretvarovať predsa dokáže v takej vrcholovej politike, preto pravú tvár nikdy občan nespozná a zotrváva v mylnom pohľade na kandidáta, ktorý mu vykreslia poplatné médiá.
Vyše dve desaťročia po zvrhnutí vlády jeden strany sa tešíme nejakej oklieštenej pluralite, plnej zábran. Nie je už čas na plnú a ozajstnú pluralitu – konkurenciu aj na najvyšších postoch? Prečo aj pravičiari prehliadajú fakt, že oligarchia nie je pluralita? Že konkurencia na vrchole pyramídy chýba?
Áno, za najdôležitejší protikurupčný nástroj by sa mala považovať zmena volebného systému. Práve preto, aby v ňom hral väčšiu úlohu občan a do politiky malo možnosť vstúpiť väčšie množstvo kandidátov? Čím sa zvýši konkurencia a vzdialená politika o ľuďoch bez ľuďoch sa opäť priblíži k občanovi. Pár dôvodov prečo by sa tak malo stať:
1. čím menší volebný obvod, tým nižšie náklady na volebnú kampaň, väčší rôznorodosť kandidátov, viac záujmových skupín a viac lokálnych kandidátov spätých s okrskom, kde kandidujú.
2. zvýšenie plurality názorov, nabúranie moci starých kádrov napojených na veľkých zahraničných ako aj oligarchických sponzorov.
3. Zníženie moci strán, zníženie ich schopnosti dosadzovať ľudí na nominačné štátne posty a zníženie koncentrácie moci.
Sme pripravení konečne opustiť socialistickú tradíciu (jedného volebného obvodu) pretrvávajúcu v našej spoločnosti viac ako dve desaťročia slúžiacej starým kádrom?
Pre viac info kliknite TU na OI SK
Hm... A čo si myslíš Ty? :=OOO ...že... ...
Ano,sme "p r i p r a v e n ý".... ...
www.priamademokracia.sk/ ...
trrochu neporiadok v pojmoch, martin: ...
Priateľu, čo myslíte pod pojmom ...
Celá debata | RSS tejto debaty