Založ si blog

Slovenská kapitalistická parlamentná partokracia samonazývajúca sa demokraciou alebo feudálna pyramída 21. storočia na rodnej hrude. . .

Počas 23 rokov sme mali na Slovensku 8 vlád vrátane terajšej nastupujúcej. 3 z nich boli pravicové, 2 ľavicové, 2 stredo-národno-robotnícke a jedna krátka VPNkovo-kresťanská. Počas týchto rokov sa pri správe verejných financií nabalili všetci z nich. Neexistuje politik, ktorý by bol úplne čistý. Dokonca aj noví sú pošpinení tieňom spoluúčasti, keď  pretrvávajú v stranách, ktoré riadia priatelia goríl a či rovno gorily samotné.

A ľudia stále veria, že stranícka politika terajšej strany je v niečom lepšia ako jej predchodcovia, alebo lepšia než tí istí spred pár rokov. Ak chcete zotrvávať v ilúzií o čistú stranícku politiku, skúste si najprv uvedomiť ako strana funguje.

Na vrchole je šéfstvo, v niektorých prípadoch šéf sám. Oni tvoria obraz strany v očiach verejnosti či PR strany. Na nich sú napojení sponzori, ktorí väčšinou nepriamo podporujú stranu očakávajúc určitú protihodnotu späť či lepšie povedané návrat investovaných peňažných hodnôt. Ďalej sú v strane priatelia strany, ktorí slepo vykonávajú politiku šéfstva, lebo za svoju bezhraničnú nekritickú podporu vedeniu, dostávajú mandáty, funkcie v štátnej správe a moc rozhodovať nad tým, čo by sa im pre ich nekompetentnosť snáď nikdy v súkromnej sfére nepodarilo.

Títo štátni stranou dosadení úradníci (od ministrov, pracovníkov na ministerstvách cez úradníkov na miestnych úradoch až niekedy k priehradkovým úradníkom) okrem slušného platu, iných pracovných výhod a istôt v štátnej správe si dovolia absenciou kontrolných mechanizmov spôsobom priamo či nepriamo vyžiadať všimné, či ovplyvniť vykonanie zákonného nariadenia, aj inak ako sa uplatňuje pre obyčajných občanov (česť výnimkám v každej y týchto oblastí, lebo aj takí sú, ale sú zatlačení do kúta).

A keďže ruka ruku mydlí, určitá tajná spolupráca založená na vzájomných preferenciách a vzájomných službách vykonávaných takými to úradníkmi si navzájom deformuje v realite vykonanie zákonných postupov, noriem a v konečnom dôsledku poskytuje obyčajnému občanovi bez kontaktov horšie verejné služby ako spriazneným. A bežný občan musí zato platiť. Niet sa čo čudovať, že mnohí platiť dane nechcú a snažia sa ich obísť.

Najhoršie je, že každý to vie. Každý sa s tým stretol. Ale keďže prevláda názor, že keď máš možnosť brať, tak ber, inak si hlúpy, alebo neúspešný, tak sa nikto nepostaví a nepovie realitu holú aká je. Všetci nejako prispievame ku korupcii, klientelizmu, nomenklatúre a rodinkárstvu. Veď povedzme si už pravdu a prestaňme byť dvoranmi z rozprávky Cisárove nové šaty. Samozrejme druhý a nemenej dôležitý kameň úrazu je vo verejných inštitúciách, ktoré by mali deformácie riešiť a tu je problém vymožiteľnosť práva. Lebo aj v súdnictve a bezpečnosti sú nanešťastie (síce výberovým konaním avšak našitým) vybraní iba spriaznení s partokratickým systémom.

Tak sa stáva, že keď nerobíš to isté ako druhí tam hore, škodíš len sebe, poprípade svojej rodine. No najviac bezradné pre občana je zistenie, že tí, ktorí majú reálnu moc niečo zmeniť, to nikdy nezmenia, lebo systém je nastavení pre nich. Tí hore na vrchole Slovenskej pyramídy to vždy zaobalia do krásnych fráz typu: „Nebola nato politická vôľa. Musíme to najprv poriadne zvážiť a komplexne posúdiť. Nemali sme nato dostatok času.“ Atď.  Alebo sa predloží dobrý návrh zákona na hlasovanie so zlým a hneď sa buď vytvorí nová diera, alebo sa neschváli nič.

Kto si uvedomuje toto divadlo, ktorým politici nespokojným občanom musia z času na čas preukázať fiktívne gesto, aby utlmili vášne a udržali systém fungovať rovnako za nepreniknuteľnou clonou, nech prosím ráči pripojiť svoj názor k občianskej iniciatíve. Kým nebudeme jednotní, nič nezmôžeme, lebo stranícke siete a pyramídová štruktúra sú silnejšie, širšie a početnejšie ako naše malé skupinky odporu.

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

Peniaze, euro, kufrík

Rakúski colníci našli na letisku vo Viedni v batožine 700-tisíc eur

28.04.2024 21:39

Rakúski colníci objavili 700 000 eur v hotovosti v batožine na letisku vo Viedni, ktorá patrila dvom bratrancom cestujúcim do Istanbulu.

oheň, kozub, kachle, plameň

Kysucký hotel Marlene horel, požiar strechy už lokalizovali

28.04.2024 19:09

Strechu hotela v Oščadnici zasiahol v nedeľu popoludní požiar, rozšíril sa aj do jeho podkrovných priestorov a ubytovacej časti.

Russia Lenin Death Anniversary

Ruskí komunisti zúria. Tvrdia, že Putinov obľúbený filozof bol silný zástanca fašizmu

28.04.2024 17:00

Komunisti žiadajú prokuratúru, aby posúdila tvorbu filozofa Ivana Iľjina. Riaditeľ školy, ktorú po ňom pomenovali, vidí v pozadí sprisahanie Západu.

spišiak

Ďalšia nehoda politika, Spišiak narazil do plota: Oslepilo ma slnko, vysypali sa na mňa papieriky

28.04.2024 16:54

Poslanec Progresívneho Slovenska Jaroslav Spišiak mal dopravnú nehodu, narazil do plota.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1606656x
Priemerná čítanosť článkov: 3871x

Autor blogu