Založ si blog

. 7 hlavných hriechov RKC na Slovensku v r. 2014.

Týmto nechcem a ani nekladiem všetkých v RKC do jedného vreca, lebo poznám aj svetlé príklady. Žiaľ, tie sú potlačené do ústrania a na okraj diania v RKC tou časťou, ktorá kričí, že má v rukách spojenie s Bohom. Samozvanými povolanými s tvrdými lakťami a často plnými mešcami.

Víno kázať a vodu piť, aj Vám sa to zdá výstižné v spojení s RKC? Skúsme použiť teda jeden meter pre všetkých. Aj pre tých, ktorí ho vyrobili.

 

1. SUPERBIA (Pýcha).

Neomylnosť. Jediná cesta ku spáse. Pravá viera a mnoho ďalších superlatívou. Boje v mene viery, kruté konverzie na vieru. Zbierky v mene viery, na chválu pána atď. Či nie je skromnosť, pokora, láska a príkladný život najväčšou zbraňou veriaceho? Či to nie sú najdrahšie dary na chválu Boha?

 

2. AVARITIA (Lakomstvo). tvebmw

Okázalé chrámy, fary, kúrie, autá, pozemky a iné hnuteľné veci. Vytvorené a platené ľuďmi, ale vo vlastnéctve cirkvi. Čo z toho rozdala chudobným, keď nemusíme chodiť ďaleko a vidíme, že napr. česká RKC si vydobila od štátu=ľudí miliardové odstupné? Ako naša cirkev ponechala pozemky chudobným, keď hneď po 1989 sa hlásila o prinavrátenie bývalých majetkov? Či nie sú slová „v mene Pána“ iba zámienky pre priživenie sa na jeho daroch? Apropó, viete, kde končia Vaše peniaze? Vidíte za ne primerané služby?

 

3. INVIDIA (Závisť).

Otvorenosť, ľudskosť a obľuba sú väčšinou dobré vlastnosti. Ale keď šlo o biskupa Bezáka a ochranu iného mocnejšieho biskupa, ktorý poslúchal rozkazy z hora, už sú to nesprávne vlastnosti, lebo v hierarchii sa nesmie „donášať“ na vyšších či starších, či mať väčšiu popularitu ako Váš nadriadený? Prečo priazeň, ktorou mohol jeden biskup prilákať ovečky do košiara, bola cenená menej ako majetky a česť „mocných disidentov“?

 

4. IRA (Hnev).

Zrušenie sv. omší, televízneho vysielania, dosadenia nového tvrdého farára, či iné príkoria. Poznáte to z vlastnej skúsenosti. Listy a petície smerujúce na biskupský úrad navrátené aj s úrokami? Koľko hnevu a trestov sa dočkali veriaci z obcí, kde povedali výčitky svojmu farárovi? Či to nie je bezduchá odplata prameniaca z hnevu a plodiaca iba ďalší hnev?

 

5. LUXURIA (Smilstvo).

Kde často končia „súkromné peniaze“ duchovných, ktorým platia veriaci stavbu nových príbytkov, mobilné služby, benzín, energie a dokonca z časti aj stravu? Koľko detí s popisom otec neznámy tzv.“kuchárok“ poznáte? Ako je možné, že podobné prípady cirkev exemplárne nepotrestá, ale tají? Či aj tu je rozdiel v postavení osoby, ktorá skutok koná?

 

6. GULA (Obžerstvo).

Brucho akoby jedol od rána do večera? Vraj málo pohybu, lebo sa musí modliť na úmysel a navštevovať chorých a starých, kde mu stále niekto niečo dá? Pravda je, že tu majú istý podiel rovnako farníci, ako farár. Jedni prílišné rozmaznávajú a druhý má slabú vôľu odolať. Ale keď si tiež myslíte, že je ťažké nebyť tučný, tak prečo namiesto hodiny „Očenášu“ nepokopete či neupracete chorým a starým, alebo strávte čas športovaním s mladými, alebo nedáte to jedlo bezdomovcom? Isto to ocenia a vy sa rozhýbete.

 

7. ACEDIA (Lenivosť).

Už v 5. storočí po Kristovi povedal Benedikt z Nursie: „modli sa a pracuj“. No stáročia stavali kostoly, fary a iné sídla obyčajní ľudia = veriaci. Česť výnimkám. Dnes akoby sa mnoho kňazov len modlilo a na prácu zabúdalo. Nečudo, veď sa musia odmodliť toľko modlitieb za úmysly, na ktoré už prijali peniaze (niekedy aj polrok dopredu). Hmm. Zvláštne. Lebo som si myslel, že kupovanie odpustkov je už stáročia za nami…

 

Samozrejme, nikto mi nedal právo hodnotiť cirkev. To právo som jednoducho dostal. A predstavte si. Rovnako z hora. Ale nie, koniec žartov.

Nie som dokonalý, veď som len človek a denne zhreším ako každý aspoň 7x zhreší ako sa píše v Biblii (Lukáš 17). Tiež verím, aj keď sa často pýtam sám seba. Ako môže byť tak veľká skupina ľudí (povolaných) uzatvorená vo svete, kde zrkadlo sa nikdy neotáča na nich. Iba žeby sa mýlili, ale to z povahy cirkvi nie je možné, či?

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

. Čo chce táto vláda nechať ľuďom tejto krajiny? .

09.04.2021

Predpokladám, že nie som sám, kto si uvedomil, že to kde sme a čo máme teraz je výsledkom snáh, práce a odriekania si tých, čo nás predišli. Veď ako sa hovorí stojíme na pleciach gigantov. Tých, ktorí nám postavili školy, nemocnice, cesty a domovy. Tých, ktorí priniesli prelomové objavy, vyvinuli lieky, uľahčili procesmi prácu a zmenšili svet na dotyk klávesnice. [...]

Estonsko

Vymknúť Rusov z Európy? Má to zopár háčikov

14.08.2022 11:03

Estónsko prestane od štvrtka vpúšťať na svoje územie občanov Ruska, ktorým predtým samo vydalo víza. Tallinn sa tak rozhodol na podnet ukrajinského prezidenta.

Peking / Koronavírus / Testovanie /

Čína hlási najviac prípadov nákazy covidom za vyše tri mesiace

14.08.2022 09:45

Krajina pritom neustupuje od svojho prístupu "nulovej tolerancie" covidu, čo pri každom výskyte ochorenia znamená prísne lockdowny a hromadné testovanie.

Jeruzalem / Streľba / Vyšetrovanie /

Pri streľbe na autobus v centre Jeruzalema utrpelo zranenia najmenej osem ľudí

14.08.2022 09:15

Podľa polície sa jej podozrivý Palestínčan sám prihlásil niekoľko hodín po útoku.

Kramatorsk, vojna na Ukrajine

ONLINE: Kyjev pôjde po krku Rusom, ktorí ostreľujú jadrovú elektráreň

14.08.2022 07:45, aktualizované: 10:50

Ukrajinské špeciálne sily sa zamerajú na ruských vojakov, ktorí majú jadrovú elektráreň ako štít alebo na ňu strieľajú, varoval Zelenskyj.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 414
Celková čítanosť: 1521973x
Priemerná čítanosť článkov: 3676x

Autor blogu