Založ si blog

. 7 hlavných hriechov RKC na Slovensku v r. 2014.

Týmto nechcem a ani nekladiem všetkých v RKC do jedného vreca, lebo poznám aj svetlé príklady. Žiaľ, tie sú potlačené do ústrania a na okraj diania v RKC tou časťou, ktorá kričí, že má v rukách spojenie s Bohom. Samozvanými povolanými s tvrdými lakťami a často plnými mešcami.

Víno kázať a vodu piť, aj Vám sa to zdá výstižné v spojení s RKC? Skúsme použiť teda jeden meter pre všetkých. Aj pre tých, ktorí ho vyrobili.

 

1. SUPERBIA (Pýcha).

Neomylnosť. Jediná cesta ku spáse. Pravá viera a mnoho ďalších superlatívou. Boje v mene viery, kruté konverzie na vieru. Zbierky v mene viery, na chválu pána atď. Či nie je skromnosť, pokora, láska a príkladný život najväčšou zbraňou veriaceho? Či to nie sú najdrahšie dary na chválu Boha?

 

2. AVARITIA (Lakomstvo). tvebmw

Okázalé chrámy, fary, kúrie, autá, pozemky a iné hnuteľné veci. Vytvorené a platené ľuďmi, ale vo vlastnéctve cirkvi. Čo z toho rozdala chudobným, keď nemusíme chodiť ďaleko a vidíme, že napr. česká RKC si vydobila od štátu=ľudí miliardové odstupné? Ako naša cirkev ponechala pozemky chudobným, keď hneď po 1989 sa hlásila o prinavrátenie bývalých majetkov? Či nie sú slová „v mene Pána“ iba zámienky pre priživenie sa na jeho daroch? Apropó, viete, kde končia Vaše peniaze? Vidíte za ne primerané služby?

 

3. INVIDIA (Závisť).

Otvorenosť, ľudskosť a obľuba sú väčšinou dobré vlastnosti. Ale keď šlo o biskupa Bezáka a ochranu iného mocnejšieho biskupa, ktorý poslúchal rozkazy z hora, už sú to nesprávne vlastnosti, lebo v hierarchii sa nesmie „donášať“ na vyšších či starších, či mať väčšiu popularitu ako Váš nadriadený? Prečo priazeň, ktorou mohol jeden biskup prilákať ovečky do košiara, bola cenená menej ako majetky a česť „mocných disidentov“?

 

4. IRA (Hnev).

Zrušenie sv. omší, televízneho vysielania, dosadenia nového tvrdého farára, či iné príkoria. Poznáte to z vlastnej skúsenosti. Listy a petície smerujúce na biskupský úrad navrátené aj s úrokami? Koľko hnevu a trestov sa dočkali veriaci z obcí, kde povedali výčitky svojmu farárovi? Či to nie je bezduchá odplata prameniaca z hnevu a plodiaca iba ďalší hnev?

 

5. LUXURIA (Smilstvo).

Kde často končia „súkromné peniaze“ duchovných, ktorým platia veriaci stavbu nových príbytkov, mobilné služby, benzín, energie a dokonca z časti aj stravu? Koľko detí s popisom otec neznámy tzv.“kuchárok“ poznáte? Ako je možné, že podobné prípady cirkev exemplárne nepotrestá, ale tají? Či aj tu je rozdiel v postavení osoby, ktorá skutok koná?

 

6. GULA (Obžerstvo).

Brucho akoby jedol od rána do večera? Vraj málo pohybu, lebo sa musí modliť na úmysel a navštevovať chorých a starých, kde mu stále niekto niečo dá? Pravda je, že tu majú istý podiel rovnako farníci, ako farár. Jedni prílišné rozmaznávajú a druhý má slabú vôľu odolať. Ale keď si tiež myslíte, že je ťažké nebyť tučný, tak prečo namiesto hodiny „Očenášu“ nepokopete či neupracete chorým a starým, alebo strávte čas športovaním s mladými, alebo nedáte to jedlo bezdomovcom? Isto to ocenia a vy sa rozhýbete.

 

7. ACEDIA (Lenivosť).

Už v 5. storočí po Kristovi povedal Benedikt z Nursie: „modli sa a pracuj“. No stáročia stavali kostoly, fary a iné sídla obyčajní ľudia = veriaci. Česť výnimkám. Dnes akoby sa mnoho kňazov len modlilo a na prácu zabúdalo. Nečudo, veď sa musia odmodliť toľko modlitieb za úmysly, na ktoré už prijali peniaze (niekedy aj polrok dopredu). Hmm. Zvláštne. Lebo som si myslel, že kupovanie odpustkov je už stáročia za nami…

 

Samozrejme, nikto mi nedal právo hodnotiť cirkev. To právo som jednoducho dostal. A predstavte si. Rovnako z hora. Ale nie, koniec žartov.

Nie som dokonalý, veď som len človek a denne zhreším ako každý aspoň 7x zhreší ako sa píše v Biblii (Lukáš 17). Tiež verím, aj keď sa často pýtam sám seba. Ako môže byť tak veľká skupina ľudí (povolaných) uzatvorená vo svete, kde zrkadlo sa nikdy neotáča na nich. Iba žeby sa mýlili, ale to z povahy cirkvi nie je možné, či?

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

Donald Trump

BBC: Hľadanie poroty nestrannej voči Trumpovi bude na Manhattane neľahká úloha

13.04.2024 20:18

Trumpovi právnici sa už sťažovali, že mestská časť Manhattan, ktorú obývajú prevažne demokrati, neumožnia zostaviť nestrannú porotu. A odborníci sa zhodujú, že to bude náročné.

Petr Fiala

Fiala zostáva predsedom ODS. Okamura naďalej šéfuje SPD, nemal vyzývateľa

13.04.2024 17:37

Na kongrese ODS v Ostrave získal Petr Fiala 424 hlasov od 525 prítomných delegátov (necelých 81 percent).

mimoriadne1, mim1, smrť, úmrtie, zomrel, sviečka, kahanec

Zomrel prvý porevolučný starosta Rače Libor Pajdlhauser

13.04.2024 16:55

Keďže v rokoch 1939 - 1989 nemala Rača samosprávu, počas svojho pôsobenia ju znovuzakladal.

Antalya / Lanovka /

Jedna osoba prišla o život pri páde kabíny lanovky pri Antalyi, desiatky evakuovali

13.04.2024 16:47

Na mieste zasahovalo sedem helikoptér a viac než 500 záchranárov.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1602905x
Priemerná čítanosť článkov: 3862x

Autor blogu