Šibenik – Primošten – Split – Medžugorje – Plitvické jazerá

Jar sa už z nenazdajky začala a zdá sa, že pri súčasnej stúpajúcej teplotnej tendencii aj leto bude krásne teplé a keďže politiky je v dnešných médiách dosť, ponúkam Vám v nasledujúcom článku jeden z námetov na dovolenku. Tentokrát Chorvátsko a konkrétne Šibenik, Primošten, Split, Mežugorje (tu si zájdeme kúsok za Chorvátske hranice do Bosny a Hercegoviny) a Plitvické jazerá.Chorvatsko s nadpismi a oramovanim mensi

Chorvátsko má tzv. Slovenské more a veľmi príbuzný jazyk a keďže sa nachádza relatívne blízko Bratislavy, stojí zato ho navštíviť a zrelaxovať od každodenného rutinného života a najmä stereotypnej práce. Nasledujúce miesta ponúkajú vyváženosť medzi prírodou ako aj kultúrnych pamiatok, ktoré inšpirujú ľudí po stáročia. Odporúčaný čas výletu 6-8 dní a približné náklady cestou autom sú odhadnuté nižšie.

 

1. Šibenik (Oficiálna stránka mestaTuristická stránka)

Prvá zastávka na našej ceste z Bratislavy. Približne 7 hodín autom, ponúka starobylé zákutia uličiek mesta prvýkrát spomínaného už v 11.storočí. Môžete tu nájsť vplyv Benátčanov, Osmanov aj Hobsburgovcov. Nad mestom sa týčia pevnosti Sv. Michala, Mikuláša a Jána postavené ako súčasť hradieb medzi 15. a 17.storočí. No najznámejšia pamiatka mesta, ktorá je dokonca zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO, je miestna goticko-renesančná katedrála  Sv. Jakuba stavaná tromi architektmi 96 rokov (15.-16.storočie) zdobená 71 tvárami žien, mužov a detí.

Mapa centra mesta Šibenik

 

2. Primošten (Oficiálna stránka mesta, Turistická stránka)

Po približne polhodine cesty zo Šibeniku (28 km) dorazíte do Primoštenu. Perly Dalmácie. Bývať v starovekej časti na ostrove sa stale dá za prijateľnú cenu, keď si ako partia zajednáte celý dom. Primošten bol pôvodne iba na ostrove. Jeho história siaha do stredoveku, keď bol na ostrove v 15.storočí postavený kostol sv. Juraja dnes týčiaci sa na kopci ostrova a ukrývajúci vzácnu ikonu Panny Marie. Uličkami z bieleho kameňa sa môžete dostať na malé ale rušné námestie, ktoré je dejiskom kultúrnych a zábavných podujatí. Od námestia až po novú časť na pobreží môžete využiť pomerne širokú ponuku obchodíkov ponúkajúcich suveníry, zábavu a občerstvenie.

Mapa centra mesta Primošten

 

3. Split (Oficiálna stránka mesta, Turistická stránka)

Ak nepatríte k pasívnym turistom a radi spoznávate aj okolie, mesto Split Vás isto nadchne. Nachádza sa asi 60 km juhovýchodne alebo hodinu cesty od Primoštenu. Dnes je to jedno z najväčších miest v Chorvátsku s takmer 200 tisíc obyvateľmi a minulosťou siahajúcou až do obdobia Rímskej ríše, kedy tu cisár Dioklecián postavil svoj paláce už v 3.storočí n.l. a ktorý je aj zapísaný v Zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.  Neskôr v 7.storočí sa tu usadili Slovania a odvtedy bol striedavo pod vplyvom Byzanskej ríše, Benátskej republiky, Uhorska, Rakúsko-Uhorska, Talianska a Nemecka. Ich vplyvmi cítiť ešte aj dnes uličky mesta.

Mapa centra mesta Split alebo alternatívny link (na pravej lište)

 

4. Medžugorje (Oficiálna stránka mestaTuristická stránka)

Ak máte potrebu naplniť sa aj duchovne od Splitu asi 140 km alebo takmer 2 hodiny cesty autom sa nachádza jedno z najznámejších mariánskych pútnických miest Balkánu – Medžugorje. Mestečku dominuje kostol sv. Jakuba postavený začiatkom 20. storočia a spravovaný Františkánmi. 24. júna 1981 sa tu zjavila Panna Mária, s ktorou sa na druhý deň modlili 6 Františkáni. 25. jún sa tak stal aj miestnym sviatkom. Posolstvo, ktoré tu Panna zanechala „Pokoj, pokoj, pokoj – iba pokoj!“ je aj v dnešných časoch aktuálne. Na mieste zjavenia pred kostolom sa nachádza socha Panny Márie. Nad mestečkom na hore Križevac sa tiež týči kríž postavený na výročie smrti Ježiša krista v roku 1900.

Mapa mesta Medžugorje (úplne dole)

 

5. Plitvické jazerá (Oficiálna stránka, Stránka  Národného parku)

Aby duša človeka nebola ukrátená o prírodné krásy odporúčam cestou späť, zastaviť sa v Národnom parku Plitvické jazerá, kde sa natáčal aj Winnetou. Park sa nachádza asi 2 aj ¾ hodiny cesty od Primoštenu a je jedinou prírodnou pamiatkou v Chorvátsku zapísanou v Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Park bol založený v roku 1949 a tvorí ho 16 väčších a 201 menších jazier s prevýšením 156 m s najvyšším vodopádom s výškou 78 m. Ročne ho navštívi 200 000 turistov. Ceny vstupného môžete nájsť TU. V jazerách sa dá aj okúpať, čo pred dlhou cestou na Slovensko príde vždy vhod.

Mapa Plitvických jazier alebo alternatívny link

 

So želaním krásnych zážitkov sa nateraz lúčim.

Dobrodošli! :)

 

Doprava:

Navrhovaná cesta autom (odhadovaný čas tam aj späť 20h čistého času, 2000 prejdených km z Bratislavy a späť, náklady: cca 320 Eur pri spotrebe 6.5l/100km a so zarátaním diaľničných poplatkov)

Autobusová doprava link

Vlaková doprava link 

Letecká doprava link

Lodná doprava link

Diaľničné poplatky link

 

Kurz:

Výmenný kurz v Slovenských bankách – HR kuna vs. Euro link

 

Ubytovanie:

Webstránka Chorvátskej turistickej organizácie link 

 

Ceny:

Link 1

Link 2

 

Počasie:

Chorvátsky hydrometeorologický ústav link

 

Užitočné kontakty a informácie:

Zastúpenia Slovenska a výstrahy pre našich občanov link

Užitočné informácie link

Pamiatky svetového dedičstva UNESCO link

 

!!! Dôležité telefónne čísla link !!!

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

taiwan

Taiwanská armáda je v pohotovosti: K ostrovu sa blíži čínska lietadlová loď

13.10.2024 10:13

Čínska lietadlová loď Liao-ning vplávala do vôd blízko kanála Baši a pravdepodobne mieri do západného Pacifiku.

Michal Šimečka, NR SR

Sprevádzajúca osoba aj v ambulancii? Progresívci chcú posilniť práva ŤZP, odbremení to personál nemocnice, tvrdia

13.10.2024 09:15

Sprevádzajúca osoba môže svojou prítomnosťou výrazne odbremeniť personál nemocnice, pretože pomôže s niektorými sebaobslužnými úkonmi osoby s ťažkým postihnutím.

Kamala Harrisová

Harrisová pálí do Putina: Je to vražedný diktátor. Kremeľ reaguje

13.10.2024 08:46

Harrisová prirovnanie použila v komentári v knihe novinára Woodwarda, v ktorej spomína aj udalosť, ako vtedajší prezident Trump na vrchole pandémie poslal Putinovi testy na covid.

Kniha War

Je Putin stelesnené zlo? Rusi chceli jadrové zbrane použiť už pred dvoma rokmi, tvrdí kniha zo zákulisia Bieleho domu

13.10.2024 08:00

Donald Trump má priateľský vzťah s Putinom aj po odchode z prezidentského úradu. Viackrát si súkromne telefonovali, odhaľuje legendárny novinár Bob Woodward v knihe War (Vojna).

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1639234x
Priemerná čítanosť článkov: 3950x

Autor blogu