V súčasnosti si 22% obyvateľov EÚ myslí, že veci v EÚ idú správnym smerom, no až 52% obyvateľov si myslí opak. Na Slovensku je pomer 28/49.
Dôvera v EÚ inštitúcie ako Európsky súdny dvor, Európsky parlament, Európska komisia a Rada Európy je na Slovensku pomerne vysoký (62%,54%,53%,50%), čo je nad EÚ priemerom, kde najmenšiu dôveru poberajú tieto inštitúcie v krajinách zasiahnutých krízou (Grécko, Španielsko, Taliansko) a vo Veľkej Británii, kde EÚ inštitúciám verí každý tretí až štvrtý občan (info Eurobarometer 78 Dec.2012).
Niet sa čo čudovať. Hoci EÚ bol na počiatku dobrý projekt, dnes sa zdá, akoby sa odklonil od svojho pôvodného zámeru.
Kríza núti krajiny robiť protekcionistické opatrenia na ochranu svojich ekonomík a tie tieto opatrenia prenášajú na pôdu EÚ podľa sily svojej diplomacie a postavenia v EÚ inštitúciách.
A práve tu je najväčší problém. Rovnosť príležitostí a otvorený trh je zrazu deformovaný rôznymi byrokratickými obmedzeniami každej z krajín.
Ak teda nie sú stanovené jasné pravidlá platiace pre všetkých bez výnimiek (negatívny prípad je porušovanie maastrichtských kritérií), potom sa nedá hovoriť o demokratických procesoch v EÚ a EÚ stráca podporu.
Voľný trh je zrazu plný nových a novších bariér krajín snažiacich sa chrániť svoje ekonomiky, svoje status quo. Ostatne EÚ sa snaží tieto problémy riešiť cez Zelenú a Bielu knihu, ale to je stále o krok pozadu. Je potrebné niečo nové, čo by neplátalo diery, ale zabránilo ich vzniku. No obávam sa, že nato EÚ byrokrati nemajú dostatočné kompetencie a ani neexistuje politická vôľa.
Potom sa naskytá otázka, či EÚ je tu pre ľudí, alebo pre politikov, ktorí si tak iba vytvárajú zásterku pred ozajstným dôvodom bačovaním si vo svojom ovčinci.
Druhým a nemenej závažným dôvodom ku skepticizmu je lobizmus napojený na najvyššie kruhy EÚ (viď. prípad Eurožiarovky a neustále zapnuté svetlá na autách). Lobizmus je zhubným nádorom pre každú demokraciu v každom spoločenstve, rovnako aj v EÚ. Pokým bude tento neduh v EÚ, nikdy nemôže nastať, že trh si vyberie to najlepšie a prirodzený vývoj sa bude neustále deformovať.
Iróniou je, že práve liberáli sa v tomto popierajú, keď mnohí sú za voľný trh, no na druhej strane lobujú za záujmy súkromných korporácií. Pritom spravodlivý a efektívny výber je nestranný a nie dosiahnutý lobistickým spôsobom.
EÚ je teda nutné zreformovať. Zmeniť boj národov na spoluprácu. Zmeniť ju na ozajstnú úniu slúžiacu jej občanom a nie politikom, byrokratom a lobistom.
Preto jej niekedy treba pohroziť a nielen nekriticky preberať to, čo sa o tretej v noci na schôdzi premiérov odsúhlasí, lebo všetci sú vyčerpaní a chcú ísť spať.
Toto je pokus o definovanie vízie. Pokus, na ktorom sa už doteraz podieľalo mnoho občanov svojimi pripomienkami a názormi. Pridajte sa aj vy. Ovplyvnite smer Slovenska a možno aj EÚ. Sme zvedaví na váš názor. Doteraz zozbierané občianske požiadavky pre spravodlivú spoločnosť a budúcnosť s nádejov pre občanov môžete nájsť na Charte OI SK, ktorú tiež môžete podporiť na FB TU.
Ďakujem, že Vám nie je jedno, v akej spoločnosti žijete.
Iba spolu dokážeme napraviť, čo sme 23 rokov ticho tolerovali!
Ď A K U J E M !
Nepoteším. Chýba prieskum vo všade ...
Zrovna tu sa Goethe dosť sekol. ...
Žiadne "otvor si oči","nedaj... ...
záleží, že čo ty a Goethe považujete... ...
"Niet vacsieho otroka nez toho, ...
Celá debata | RSS tejto debaty