Historický vývoj volebnej účasti na Slovensku od 1990 dodnes (MDF)

Ak by na voľby platil rovnaký meter ako na referendá (min.50% účasť) z bolo úspešné každé druhé od roku 1990 doteraz (z 22och / 11 úspešných).

Rozmenené na drobné, platné by boli všetky parlamentné (8/8), polovica z prezidentských (3/6, 3×2 kolá), žiadne do VÚC (0/3), žiadne do miestnej samosprávy (0/3) a žiadne do Európskeho parlamentu (0/2).

Graficky zobrazené v nasledujúcich grafoch.

screenhunter screenhunter1

Volebna ucast mil

 

Volebna neucast milscreenhunter2

Tabulka volebna ucast v mil

Tabulka volebna neucast v mil

Pozn.: Farebne sú vyznačené údaje za volebné roky, údaje v bielych bunkách sú priemery medzi volebnými udalosťami.

Keďže z nejakého dôvodu mi neľlo pridať tabuľku ani grafy s percentuálnymi údajmi, prikladám tento dokument xls.

Zaujímaví je, že kým priemerná účasť v 1998 dosahovala 64% (2.59 mil.) v roku 2010 dosiahla iba 44% (1.92 mil.). Záujem oveci verejné je zjavne naďalej na ústupe, keď od 1990 sa znížil z vyše 95% (3.38 mil. zúčastnených voličov) na 59% v 2012 roku (2.6 mil.), hoci voličská základňa sa zväčšila o približne 770 tisíc (z 3.62 mil. v 1990 na 4.39 mil. v 2012).

Zarážajúci je fakt, že kým v roku 2012 získal SMER, ako najsilnejšia a doteraz jediná stran, ktorá môže sama vládnuť, 1.1 mil., nezúčastnených voličov bolo 1.8 mil. a tento počet je približne stabilný už tretie parlamentné voľby zasebou. Je za všetkým nespokojnosť s formou demokracie, správaním volených verejných a štátnych činiteľov alebo sa to dá zdôvodniť aj inak?

Je čas to zmeniť. Zmeniť od nás celú spoločnosť, záujem o veci verejné, záujem o naplňovanie demokratických princípov. Ak ozaj chcete zmenu tohto systému, môžete ju podporiť TU na CHARTE OI SK, viac o nej a pozadí iniciatívy môžete nájsť TU.

 

Ďakujem, že Vám nie je jedno v akej spoločnosti žijete.

Iba spolu dokážeme napraviť, čo sme 23 rokov ticho tolerovali!

Každý hlas ako aj každá pomoc pri šírení sa ráta.

Ď A K U J E M !!!

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

divadlo, Timrava, Lučenec

Divadlo Timravy je v katastrofálnom stave, už roky sa v ňom nehrá. Konečne spúšťajú jeho opravu

04.12.2025 19:45

Obrovská budova je už ale dlhší čas prázdna kvôli nevyhovujúcim podmienkam.

Babiš

Babiš vyriešil konflikt záujmov: Vzdám sa Agrofertu. Navždy. Premiérom sa stane v utorok

04.12.2025 19:29, aktualizované: 20:16

Vyhovel tak požiadavke prezidenta Petra Pavla. Šéf ANO povedal aj to, čo sa s holdingom stane po jeho smrti.

Sídlo NATO v Bruseli

Dôležitá zmena v NATO. Škandinávci sa presúvajú pod americký Norfolk

04.12.2025 19:17

NATO už v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu upravilo svoje obranné plány.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1721122x
Priemerná čítanosť článkov: 4147x

Autor blogu