Poriadok, autorita, individualizmus, zaručená ochrana vlastníckych práv, odmietanie zásahov štátu do ekonomiky, nacionalizmus, elitárstvo, centralizovanie moci – znaky pravicových strán, za ktoré sa pasujú strany ako SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd, OKS, KDS.
Sloboda, rovnosť, bratstvo, ochrana slabších, decentralizácia moci, kolektivizmus, reforma – znaky ľavicových strán ako KSS, SMER-SD, SDĽ, ZRS, Zelení.
Kým pravica a ľavica sa zameriava na ekonomickú slobodu liberáli (u nás SaS) a ich protipól totalitári rozširujú politický pohľad o rozmer osobnej slobody. Už z ich názvu je jasné, ktorí stoja za aké osobné práva, preto to tu nebudem rozoberať.
Ak ste sa zamysleli, či tieto strany ozaj presadzujú tieto myšlienky aj v realite, zistíte, že tu existuje mnoho nezrovnalostí.
Pravičiari sa niekedy snažia o zapáčenie sa občanom a hája záujmy más, ľavičiari zase podporujú súkromné investície, liberáli sa správajú ako totalitári vo vnútri vlastnej strany atď. atď.
Práve tieto nezrovnalosti z nich robia populistov a elitárov. Populistov – tých, ktorí sa chcú zapáčiť ľuďom svojimi činmi a elitárov – tých, ktorí sa chcú zapáčiť bohatším, silnejším, mocnejším, výberovým.
Osobne sa nezaraďujem do žiadneho smeru. Lebo verím, že pravda je niekde uprostred. V správnej rovnováhe medzi osobnou slobodou a zákonmi túto slobodu ohraničujúcimi, medzi slobodnou rukou trhu a štátnymi zásahmi.
Všetky smery majú v niečom pravdu a v niečom nie. Niektoré ich požiadavky sú uskutočniteľné a niektoré utopistické. Preto cesta rovnováhy a teda výberu toho najlepšieho z týchto smerov je najsprávnejšia.
Štát ako pomyselný organizmus občanov by sa preto mal správať rovnako k súkromným osobám ako k verejným, rovnako k obchodným spoločnostiam ako k občanom. Nemal by uprednostňovať nikoho, ani seba, ani tých, ktorí ho riadia či spravujú z vôle ľudu, ani zahraničný kapitál ani domáci, ale mal by motivovať pracovitých a vychovávať lenivých k pracovitosti. Vôle, ktorá by nemala byť deformovaná byrokratickými prekážkami (povinné členstvo v strane, vysoké kaucie, jeden volebný obvod, stranícke nominácie).
Štát by mal chrániť základné občianske práva (základné ľudské, politické, hospodárske, sociálne, kultúrne práva), a zároveň udržiavať tie svoje (zatiaľ nedefinované).
Ktoré by však bolo potrebné stanoviť. Mohli by nimi byť práva založené na zásadách ako:
- čo je štátne/verejné to je všetkých, (právo na ochranu komunálneho vlastníctva),
- preto by sa štátne/verejné nemalo privatizovať, (právo na ochranu komunálneho vlastníctva pred odcudzením),
- preto by v čele štátu/verejných inštitúcií by mali stáť iba zástupcovia ľudu a nie správcovia, (právo na občiansky nominované kontrolovateľné a odvolateľné vedenie)
- preto povinnosti, ktoré z prevádzky štátnych inštitúcii pre občanov vyplývajú by mali byť celospoločenským konsenzom a nie rozhodnutím strany, (právo na spoločenskú diskusiu a možnosť ovplyvnenia smerovania štátu),
- preto by sa zástupcovia mali brať na osobnú zodpovednosť pri nezrovnalostiach ich sľubov a skutkov, (právo na ochranu pred osobným zneužitím vedenia),
- preto by malo byť čo najviac z rozhodovania v štátnom/verejnom sektore verejných a transparentných, (právo na jasné informácie a procesy v štátnej organizácii).
Od 1947 do 1989 sme tu mali prakticky vládu jednej strany, od 1989 doteraz vládu niekoľkých strán, ale vládu ľudu teda DEMOKRACIU sme tu žiaľ nikdy nemali a ani nedosiahli.
Pritom technológie, aj spôsoby ako skutočnú DEMOKRACIU uskutočniť tu existujú. Už len tá povestná politická a zdá sa, že aj občianska vôľa chýba.
Aj keď by som sa rád aspoň v jednej časti predchádzajúcej vety mýlil.
Viac o projekte môžete nájsť TU a tiež sa môžete pridať TU.
Alebo ak sa Vám tieto články páčia, alebo Vás niečim zaujali, môžete viac nájsť na Twitteri pod menom – martin david fedorko.
a čo sa vzťahu Slovákov a Rusov ...
Gero, prečo takto podlo, prízemne ...
Ja Srbov považujem za bratov lebo ...
podľa genetickej výbavy ani veľmi ...
Ale aj Srbi sú Slovania? Alebo sa ...
Celá debata | RSS tejto debaty