Drží sa ešte EÚ svojho pravého poslania? Akú úlohu v nej hráme my?

Od roku 2004 ubehlo osem rokov, vymenili sa dve vlády z oboch ideologických krídel a naše postavenie v EÚ je stále slabé. Akoby sa história opakovala a rozhodovalo sa o nás bez nás. Na pôde EÚ sa hovorí o priamej demokracii, ale to všetko ostáva pri slovách. Pre istotu, aby sa občania nevyjadrili v referende inak, ako si EÚ želá, radšej o nás rozhodujú narýchlo politici trochu až príliš servilní a nekonfliktní voči požiadavkám Bruselu.

Pri čítaní správ z posledných dní, že Rómom sa budú stavať nové byty z peňazí Únie, ma napadlo, prečo EÚ nepodporuje aj iné skupiny, napríklad všeobecne chudobných. Prečo práve Rómov, veď to je pozitívna diskriminácia na základe etnickej príslušnosti ako vyšitá, či sa mýlim? Čelní predstavitelia veľkých krajín už neraz dali najavo, že Rómov nechcú ako napr. vyhostnie rumunských Rómov z Francúzska, prečo im tam EÚ neposkytla nové bývanie? Nové byty, či nevztvorila vhodné podmienky.

Centrála EÚ už viackrát ukázala, že väčšie či staršie štáty si môžu viac dovoliť, ako menšie a novšie. Či pri prekračovaní maastrichtských kritérií, vytváraní umelých Pri Rómskej otázke je to ako pohadovanie si horúceho zemiaka a nielen na Slovensku, ale v celej EÚ. Na jednej strane sa im nesmú uprieť práva na slušný život, začo Únia zakrýva svoje dotácie pre nich vlastne za nič a na druhej ich sama nechce inde len tam, kde sú a pritom že máme slobodu pohybu, či nie?

Preto sa mi nedá opýtať, kam kráča EÚ? Neodklonila sa od svojho poslania? S akým zámerom vlastne EÚ15 vpustila nové štáty EÚ12 k sebe? Zdá sa akoby sa hlavná idea EÚ Akoby sa ozaj hlavná idea stireanie hraníc medzi štátmi EÚ strácala a používala iba pre propagáciu, hoci realita je jej dosť vzdialená. V takomto prípade je na mieste otázka, načo pretrvávať v lodi smerujúcej iným smerom ako chceme.

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

Karim Khan

USA uvalili sankcie na hlavného prokurátora ICC Khana

13.02.2025 23:29

Popri vyšetrovaní Izraela ICC vyšetruje aj zločiny, ku ktorým podľa neho došlo počas americkej invázie Afganistanu.

Szczyrk Mountain Resort - lower station of gondola lift A1

V poľských horách zahynul český lyžiar, vyletel zo zjazdovky

13.02.2025 21:14

Na miesto priletel aj vrtuľník. Podľa polície mal muž ochrannú helmu.

Trump Putin

Trump dôveruje Putinovi: Ak by nechcel mier, povedal by mi to. V Mníchove sa stretnú „vysokopostavení ľudia“ z USA, Ruska a Ukrajiny

13.02.2025 19:28, aktualizované: 22:57

Trump by bol tiež rád, keby sa Rusko opäť stalo členom skupiny G7.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1660221x
Priemerná čítanosť článkov: 4001x

Autor blogu