Dalo by sa povedať zjednodušene, že preto, lebo chamtivosť a túžba po zisku/bohatstve je silnejšia a lákavejšia ako zodpovednosť (podnikateľov, opäť česť výnimkám). Okrem hordy nezamestnaných a absencii akejkoľvek solidarity trhu so sociálne slabšími (lebo predsa trh vyznáva = silnejší vyhráva a prežije),to máme možnosť vidieť so súčasným škandálom s alkoholom presne povedané metanolom.
Koľko ľudí by muselo padnúť za obeť, ak by nezakročila tretia inštancia v tomto prípade štát, vláda. Liberáli to dobre vedia, že bez štátu by tu bol chaos. Akurát si to nechcú pripustiť. Všetci sa zhodneme, že štátu by malo byť menej. Lepšie povedané jeho úradníckeho aparátu a tým aj byrokracie. Čo však neznamená, že štát by nemal byť účastníkom trhu. Práve naopak. Musí ním byť a to cez štátne podniky, ktoré vypĺňajú diery na trhu. Tie diery, ktoré pre podnikateľov sú neatraktívne, lebo nie sú ziskové, alebo sú príliš nákladné (mimochodom, tento fakt sa učí v prvom roku štúdia ekonómie, ale zjavne pár premúdrelých vo vedení ani tieto základy neovláda, alebo žeby tiež dostali titul figliarským spôsobom ako Figeľ).
Tak či onak, voľná cez voľnú ruku trhu, kde podnikateľom (právnickým osobám, za ktorými sa síce skrývajú fyzické osoby, ale nenesú osobnú zodpovednosť) sa dáva väčšia sloboda ako pracujúcim občanom, by sa bez uváženej regulácie sama zrútila, čo aj nakoniec všetci liberáli uznávajú, lebo veria v samočistiace schopnosti ekonomiky cez bankroty. Ak by sa však tieto bankroty nedali využiť v prospech elity, mocných, vedúcich, je jedno ako ich nazveme, ide o malú skupinu ľudí v podstate, tak nech. Ale vieme, že rovnako ako človekova chamtivosť nepoznala hraníc bez istých spoločenských konvencií, tak ani podnikateľova chamtivosť by nepoznala hraníc bez regulácie štátom.
V jednom sa však s liberálmi zhodnem. Dane sú príliš vysoké a štát by nemal chrániť súkromný kapitál (veľké spoločnosti) pred krachom. Ak sa totižto peniaze odoberú zvýšením daní od občanov a podnikateľov teda z reálnej ekonomiky, tak nemôže sa viac spotrebovať. Keď sa menej spotrebuje, ekonomika nemôže rásť, nezamestnanosť stúpa, štát vyberá menej na dani, lebo menej ľudí zarába a viac je odkázaných na sociálnu pomoc a preto musí zvyšovať dane, aby mohol financovať svoje potreby.
O koľko by však sme mali nižšie dane a štát vyššie príjmy, ak by nás pracovalo 95% (prirodzená nezamestnanosť je okolo 5%), keby štát vlastnil siete a za paušálny poplatok by do nich vpúšťal podniky, keby sa do manažérskych funkcií nenominovali straníci, keby sme nemuseli platiť zisky súkromným spoločnostiam v povinných poisteniach (zdravotné poisťovne, sociálne poisťovne = DSSky)?
Keby sme vedeli povedať dosť! Chceme aby štát slúžil nám a nie my štátu?
Viac ako riešiť situáciu nájdete na OI SK, kde spolu tvoríme riešenie. Pridaj sa!
Celá debata | RSS tejto debaty