Založ si blog

Čo nám pomôže viac ako akýkoľvek stranícky balíček opatrení

Z každého doterajšieho balíčka opatrení, či reforiem som mal dojem, že je to bič na občana, aby viac platil, ale nie bič na obchodné spoločnosti, boháčov skrytých za týmito spoločnosťami, medzinárodné korporácie, organizácie atď. bez zodpovednosti, ktoré si to môžu dovoliť, lebo úplatkami (sofistikovane nazvané lobbingom) si dokázali zdeformovať zákony vo svoj prospech. Kde síce nemajú právo, ale majú nárok na napr. ochranu obchodného mena, slobodného prístupu na trh, slobodného pohybu a mohli by sme pokračovať.

Občan hoc aj podľa ústavy právo má, nemá však naň podľa zákonov nárok. Má tak nárok platiť dane na vytunelované banky, aby tie mohli byť po oddlžení sprivatizované, na platenie paušálnych náhrad, všetkých daní firiem, bánk, zlatých padákov, politických nominantov, straníckych sponzorov a medzinárodnú lobby. Bolo by pekné už o tom, že štát je tu pre občana a nie občan pre štát, prestať len hovoriť, ale aj uskutočniť to. K tomu nám môžu dopomôcť nasledujúce návrhy a náš spoločný aktívny boj za naše prirodzené práva.

1. Štátom zabezpečená bezplatná základná sieť zdravotnej starostlivosti a vzdelávania.

2. Zákaz stratového štátneho či iného verejného rozpočtu.

3. Vystúpenie z NATO, vyhlásenie neutrality.

4. Všetky strategické prírodne zdroje a siete patriace štátu = verejnosti, súkromník si ich môže iba prenajímať, zákaz privatizácie týchto zdrojov a sietí. Nadobudnúť do vlastníctva štátu prirodzené sieťové monopoly, aby sa predišlo zneužitiu dominantného postavenia na trhu, spravovať siete a vpúšťať do nich za paušálne poplatky poskytovateľov služieb a tým dosiahnuť rovnosť príležitostí aj v týchto sektoroch.

5. Každoročné zúčtovanie vlády, parlamentu, ministerstiev, VÚC, miest a obcí o ich stave a prezidenta o stave štátu.

6. Zákaz obchodovania s firmami z daňových rajov a ich podnikateľských aktivít na území SR.

7. Zavedenie duálnej vonku nekonvertibilnej a bezúročnej meny slovenskej koruny vo výmennom kurze 1:1.

a: Spôsob zavedenia: Celoplošne pridanie k platu/dôchodku/príjmu každého občana po dobu 3 mesiacov SKK v hodnote odvodov a daní, zákaz úročenia tejto meny.

b: Cieľ: Dostať kapitál do reálnej ekonomiky a rozbehnúť produkciu a spotrebu ťahanú domácou spotrebou.

8. Zavedenie minimálnej a maximálnej mzdy vo verejnej sfére a rovnakých platových zákonov pre všetky skupiny verejnej sféry a jej naviazanie na priemernú mzdu v NH (nielen lekárov a sestričiek, zrušiť odstupné poslancov, keďže sú volení na dobu určitú, povinne zverejňovať všetky zmluvy štátnych zamestnancov, alebo aspoň všetky príjmy a zamestnanecké výhody najmä vrcholových manažérov štátnych podnikov).

9. Zavedenie povinnosti automatického zverejňovania všetkých výdavkov a príjmov verejnej správy a samosprávy a spolu s nimi súvisiacou dokumentáciou dopodrobna na stanovených verejných miestach a internetovej stránke konkrétnej inštitúcie.

10. Zrušenie trestnoprávnej imunity, zrovnoprávnenie občanov s verejnými činiteľmi a zavedenie hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov, nominantov a osôb spravujúcich, nakladajúcich s verejnými statkami.

11. Zmena volebného systému na väčšinový s nepárnym počtom obvodov a možnosťou voliť aj nestraníkov a zníženie volebnej kaucie na 5000 Eur.

12. Možnosť voleného zástupcu odvolať rovnakým počtom hlasov voličov/občanov, aký získal pri voľbách cez petíciu aj nahradenie ďalším v poradí s najviac dosiahnutými hlasmi v obvode (nie automaticky náhradníkom zo strany).

13. Zníženie počtu poslancov na nepárny počet (napr. 99) a zadefinovanie nominačných postov vo verejnej správe.

14. Zníženie kvóra na vypísanie referenda (napr. na 10% počtu občanov žijúcich na území, ktorého sa referendum týka), termín vyhlásenia referenda sa predĺži na rok, aby sa mohla vyvolať celospoločenská debata (priestor vo verejnoprávnych médiách) a zrušenie kvóra pre vyhlásenie platnosti referenda.

15. Zavedenie povinnosti zúčastniť sa na voľbách s možnosťou nemám koho voliť = volím úradnícku vládu a následne zavedenie elektronických volieb a aj pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

16. Zavedenie transparentných občanmi kontrolovateľných výberových procesov (aby sa predišlo šitiu výberového procesu na mieru) na pozície vo verejnej správe a samospráve.

17. Zúženie, zmodernizovanie, zelektronizovanie a vzájomné prepojenie inštitúcii verejnej správy. (Aby sa zjednodušila administratíve a aby občan nemusel chodiť od úradu k úradu, aby sa zrýchlili a prepojili procesy inštitúcií verejnej správy a samosprávy, ušetrili verejné finančné prostriedky ako aj prostriedky a čas občanov.)

18. Zúženie štátnej správy, zvýšenie jej efektivity modernizáciou a zavedením mechanizmov sledujúcich efektivitu práce (aj manažérov) a pravidelné zisťovanie spätnej väzby Štatistickým úradom a vytvorenie Centrálneho úradu sťažností občanov.

19. Zavedenie štatistického zisťovania národnosti, rasy, štátnej príslušnosti pri každom styku so verejnou správou, samosprávou a štátnymi inštitúciami a orgánmi s cieľom zabrániť akejkoľvek diskriminácií vo vzťahu občan štát.

20. Zavedenie manažérskych zmlúv v štátnych podnikoch pre vrcholových manažérov, kde plat a bonusy budú pevne napojené na hospodárenie štátneho podniku.

21. Zavedenie zásady: jeden človek, jeden verejný mandát, jeden plat.

22. Odsúdenie a potrestanie verejných činiteľov, ktorí boli účastníkmi v kauzách, kde sa vytuneloval, či okradol štát, zhabanie ich majetku a výkon trestu vo väzenských pracovných táboroch. Zavedenie zákona a trestu za zneužitie moci verejného činiteľa použiteľného pri korupcii.

23. Zavedenie mechanizmov vzájomnej kontroly výkonnej, zákonodarnej a súdnej moci a zachovanie určitej miery nezávislosti navzájom. Tj. Verejné voľby sudcov do najvyšších súdnych orgánov spojených s voľbami do NRSR.

24. Zlepšenie vymožiteľnosti práva stanovením presných časových harmonogramov a max. časovej dĺžky a výšky peňažných výdavkov na súdne konanie a zrušenie definitívy sudcov.

25. Zavedenie verejných pojednávaní a kamerových systémov do každej súdnej siene a online prenosov na stránke MS SR.

26. Podpora malých a stredných podnikateľov so sídlom na Slovensku.

27. Zavedenie princípu: Kto poruší právo druhého, automaticky sa vzdáva práva svojho. Zvýšenie trestov a zavedenie trestu verejných prác pre každého väzňa, aby sa nemrhali verejné financie na takéto živly.

28. Zavedenie preukazovania nadobudnutého majetku a to i pri dedení, ešte pred prevodom dedičského podielu zdokladovať, že majetok bol nadobudnutý z riadnych a zdanených príjmov. V prípade daru, že darca tieto prostriedky nadobudol z riadnych a zdanených príjmov. Povinnosť finančnej polície robiť kontrolu cez kataster a evidenciu motorových vozidiel.

29. Zváženie zotrvania v EÚ a skôr prestup do EFTA = Európskeho združenia voľného obchodu.

30. Zriadenie verejnoprávneho TV aj rozhlasového kanálu a online prenosov na stránkach jednotlivých ministerstiev a vlády, kde sa budú prenášať prenosy NRSR, verejných podujatí, zameraný na verejné dianie a politiku s cieľom priblížiť verejné dianie bližšie k občanovi.

31. Odluka cirkvi od štátu, súpis jej majetku a jej zdanenie.

32. Nová občianska ústava = najdôležitejší bod.

Prosím podeľte sa s nami o vylepšenie týchto návrhov, pomôžte ich šírením a pridajte sa k nám. Ďakujem.

www.obcianskainiciativa.sk

 

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

uss harder

Unikátny objav. Našli slávnu americkú ponorku USS Harder, je takmer nepoškodená

25.05.2024 21:54

Na palube bolo 79 námorníkov vrátane veliteľa Samuela Deeleyho, ktorý bol známy aj pod prezývkou "vrah torpédoborcov".

maldivy Nekton Mission 2022

Zodpovedné sú za 0,003 % emisií, doplácajú na bohatých. Pre stúpajúcu hladinu morí volajú Maldivy o pomoc

25.05.2024 21:17

Tamojšia vláda upozornila, že toto nízko položené súostrovie Indického oceánu je vylúčené z najštedrejších podporných opatrení.

india, požiar

Požiar zábavného centra v Indii pripravil o život 24 ľudí, zomrelo aj mnoho detí

25.05.2024 18:22, aktualizované: 20:39

Polícia zadržala majiteľa a manažéra centra. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

UN Sudan

Prokurátor, ktorý chce dostať izraelského premiéra za mreže, obhajoval zločinca, čo podporoval odsekávanie končatín

25.05.2024 18:00

Karim Khan, ktorý by rád videl Benjamina Netanjahua vo väzení, pôsobil ako advokát libérijského prezidenta prezývaného mäsiar z Monrovie.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1612480x
Priemerná čítanosť článkov: 3885x

Autor blogu