Existuje spravodlivosť na Slovensku?

Podľa Wikipedie je Spravodlivosť morálny princíp požadujúci rešpektovanie právnej normy, cnosť spočívajúca v rešpektovaní práv druhých a je jedna zo základných spoločenských hodnôt. Existuje však morálny princíp v spoločnosti, kde pri rozhodovaní hrajú veľkú úlohu peniaze? Kde sa rešpektuje právo druhých len vtedy, keď má kontakty (tvorené peniazmi)? Je možné pri rovnakom pochopení spravodlivosti dôjsť k viacerým rôznym rozhodnutiam v rámci toho istého právneho systému?

Človek by si mohol myslieť, že nemôže existovať toľko subjektivity pri posudzovaní a súdení. U nás to tak často je. Pár dôvodov, ktoré som pri debatách postrehol bolo:

1. Definitíva a statické sedenie na jednom mieste sudcov = ktorá im dáva možnosť vybudovať si sieť vzťahov a moc rozhodovať podľa toho, ktoré rozhodnutie im prinesie aké výhody.

2. Nejasné zákony, mnoho novelizácií, príliš veľa slovíčok „môže“ = dovoľuje sudcom rozhodovať variabilne.

3. Procesné diery spomaľujúce či brániace k dopracovaniu sa ku výsledku, rozhodnutiu = mnoho procesov sa pre obštrukcie ani nedostanú k šetreniu a keď sa dostanú, už sú dôkazy či svedkovia pozmenení či odstránení.

4. Takmer žiadna verejná kontrola, ktorá by mala vplyv na súdnictvo = málo verejných pojednávaní, chýbajúce jasné pravidlá, či kontrolný orgán nad súdnou mocou.

5. Zastaralá administratíva = namiesto kompjuterizácia a prepojenosti stále prevládajú v súdnictve kopy papierov a roztrieštenosť, spojené s vysokými nákladmi na čas a financie.

Áno, existujú aj svetlé výnimky, ale predsa spravodlivosť nie je ako koleso šťastia, nie? Že niekde a u niekoho funguje a u niekoho nie. a už vôbec by nemala fungovať v menšine prípadov. Niekedy sa človeku nemusí ani zdať, že systém tu funguje takmer ako v stredoveku, hoci žije v 21.storočí, je to totiž krutá realita.

Máte nápad ako zlepšiť toto stredoveké myslenie a systém, alebo chcete sa inšpirovať, viac nájdete na www.obcianskainiciativa.sk

 

Zisky ropných spoločností + Gazprom (2009-2022)

09.03.2023

Kým jedni strácajú, druhí profitujú aj počas krízy. V nasledujúcom grafe môžete vidieť percentuálny podiel fixných nákladov zložených z priemernej ceny ropy (APSP za Brent, WTI, Arabskú ropu) prepočítanú na Euro/liter a hornej hranici spotrebnej dane z minerálnych olejov z priemernej ceny za benzín (95 a 98 oktánových) a motorovú naftu na čerpacích staniciach od [...]

Už aj Mongolsko je pred nami.

24.05.2021

Počet novoinfikovaných COVIDom už niekoľko týždňov klesá, v nemocniciach sa uvoľňujú lôžka, začali sa športové zápasy a vonku nám prichádza pomaly ale iste záhradkárska sezóna. Ak si odmyslíme politické divadlo, dalo by sa povedať, že konečne tu máme viac pozitívnych vecí. No netreba zabúdať, že ešte stále bojujeme. Bojujeme proti COVIDu, no a keď sa človek v [...]

súd, exekútor, paragraf

Česi zmiernili trestný zákonník, chcú posielať menej ľudí do basy a dávať viac alternatívnych trestov

03.07.2025 23:54

Český Senát schválil novelu trestného zákonníka, ktorá má viesť podľa vlády k zníženiu počtu väzňov a recidívy aj k úsporám v štátnom rozpočte.

medveď hnedý

Medveď v Rumunsku zabil zahraničného motorkára. Šelmy sa tam premnožili

03.07.2025 22:30

Na populárnej rumunskej horskej ceste Transfagarasan napadol medveďa zahraničného motorkára, ktorý útok šelmy neprežil.

Afganistan / Taliban /

Rusko oficiálne uznalo vládu Talibanu v Afganistane

03.07.2025 22:00

Rusko je prvým štátom, ktorý uznal súčasnú vládu Talibanu v Afganistane.

TikTok

EÚ sa chystá debatovať, ako odrezať deti od sociálnych sietí

03.07.2025 20:32

O možnom zavedení minimálnej vekovej hranice pre používanie sociálnych sietí budú na európskej úrovni diskutovať zástupcovia členských krajín.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 415
Celková čítanosť: 1686725x
Priemerná čítanosť článkov: 4064x

Autor blogu