Prešlo už takmer dvadsať rokov od politického rozdelenia Čechov a Slovákov do dvoch štátnych celkov. Mnohí ľudia však stále na dobu československa spomínajú s nostalgiou, kde dva národy dokázali žiť spolu v mieri a porozumení tak ako sa to doposiaľ nepodarilo. Samozrejme nie všetko bolo ideálne. No obyčajní ľudia mali k sebe bližšie, nehaašterili sa ako politici, ktorí to všetko spískali. A prečo to spískali?
Hovorí sa, že rodeľuj a panuj. V tomto duchu si naši vtedajší kormidelníci našli zámienku ostatnem, ako vždy sa nájde, prečo sa musíme rozdeliť. Závisť, túžbu po rovnosti a vlastnom štáte, odpor diktátu a dominancie Prahy, že symboly republiky boli viac české ako slovenské a podobne. Ale prečo sa preto nevyhlásilo referendum? Odpoveď je jednoduchá väčšine obyvateľov to nevadilo. Celkom boli spokojní a rozdelenie cez referendum by neprešlo. Tak sa mocipáni tých čias rozhodli si rozdeliť ovčince a strihať svoje ovečky vlastným spôsobom.
To,čo sa nám sľubovalo, že predbehneme Čechov sa ani po takmer dvadsiatich rokoch nestalo, lebo o to ani nešlo. Šlo skôr o rozdelenie moci a panstiev. Posledných zbytkov bohatstva, čo ešte sa mohlo rozkradnúť. Diletantom šlo vždy o vlastný prospech a tomu vedeli prispôsobiť aj rétoriku, aby si ňou podmanili ľud, masy. Verím, že dvadsať ročné skúsenosti nás posunuli vyššie na úroveň kritického chápania vecí, že sa už tak ľahko nedáme obalamutiť slovami.
Vtedy sme sa sťažovali na dominantné postavenie Čechov a diktát z Prahy a dnes tu máme diktát z Bruselu a dominanciu Nemecka. Sme dnes slobodnejší ako vtedy? Máme viac možností na rozhodovanie ako vtedy? Nie je tých mantinelov Bruselu trocha príliš? Kde je tá naša sloboda? Nepredali ju naši vedúci výmenou za svoje osobné blaho?
Idea Československa stále žije medzi ľuďmi aj dnes, keď sa rozprávam s kamarátmi s Čiech, Moravy, ši Sliezska. Boli sme si blízki a stále budeme bez rozdielu nato, čo politici spravia. Aj keď mne dosť vadí, že sme sa cez administratívne bariery dosť odlúčili.
Možno by obom krajinám pomohlo, keby spojili sily nielen medzinárodne, ale aj interne v boji proti tím istým skorumpovaným politikom vo vlastných krajinách. Načo vytvárať bariery tam, kde nie sú potrebné? Zjednoťme sily a vymeľme špinu z našich krajím spoločne.
Kedy a kde vám bolo lepšie? V Československu či teraz v EÚ? Kde sa cítite, alebo ste sa cítili viac menejcennými, druhoradejšími občanmi?
Jasné. Ludvík Svoboda bol slovák ...
Od 68 do 89 sme mali Slovenskeho 1 ...
+ . ...
No v ČR sme mali hlas to je pravda. ...
Ale ani Česko-Slovansko a EÚ sa nedajú... ...
Celá debata | RSS tejto debaty