Založ si blog

. 7 hlavných hriechov RKC na Slovensku v r. 2014.

Týmto nechcem a ani nekladiem všetkých v RKC do jedného vreca, lebo poznám aj svetlé príklady. Žiaľ, tie sú potlačené do ústrania a na okraj diania v RKC tou časťou, ktorá kričí, že má v rukách spojenie s Bohom. Samozvanými povolanými s tvrdými lakťami a často plnými mešcami.

Víno kázať a vodu piť, aj Vám sa to zdá výstižné v spojení s RKC? Skúsme použiť teda jeden meter pre všetkých. Aj pre tých, ktorí ho vyrobili.

 

1. SUPERBIA (Pýcha).

Neomylnosť. Jediná cesta ku spáse. Pravá viera a mnoho ďalších superlatívou. Boje v mene viery, kruté konverzie na vieru. Zbierky v mene viery, na chválu pána atď. Či nie je skromnosť, pokora, láska a príkladný život najväčšou zbraňou veriaceho? Či to nie sú najdrahšie dary na chválu Boha?

 

2. AVARITIA (Lakomstvo). tvebmw

Okázalé chrámy, fary, kúrie, autá, pozemky a iné hnuteľné veci. Vytvorené a platené ľuďmi, ale vo vlastnéctve cirkvi. Čo z toho rozdala chudobným, keď nemusíme chodiť ďaleko a vidíme, že napr. česká RKC si vydobila od štátu=ľudí miliardové odstupné? Ako naša cirkev ponechala pozemky chudobným, keď hneď po 1989 sa hlásila o prinavrátenie bývalých majetkov? Či nie sú slová „v mene Pána“ iba zámienky pre priživenie sa na jeho daroch? Apropó, viete, kde končia Vaše peniaze? Vidíte za ne primerané služby?

 

3. INVIDIA (Závisť).

Otvorenosť, ľudskosť a obľuba sú väčšinou dobré vlastnosti. Ale keď šlo o biskupa Bezáka a ochranu iného mocnejšieho biskupa, ktorý poslúchal rozkazy z hora, už sú to nesprávne vlastnosti, lebo v hierarchii sa nesmie „donášať“ na vyšších či starších, či mať väčšiu popularitu ako Váš nadriadený? Prečo priazeň, ktorou mohol jeden biskup prilákať ovečky do košiara, bola cenená menej ako majetky a česť „mocných disidentov“?

 

4. IRA (Hnev).

Zrušenie sv. omší, televízneho vysielania, dosadenia nového tvrdého farára, či iné príkoria. Poznáte to z vlastnej skúsenosti. Listy a petície smerujúce na biskupský úrad navrátené aj s úrokami? Koľko hnevu a trestov sa dočkali veriaci z obcí, kde povedali výčitky svojmu farárovi? Či to nie je bezduchá odplata prameniaca z hnevu a plodiaca iba ďalší hnev?

 

5. LUXURIA (Smilstvo).

Kde často končia „súkromné peniaze“ duchovných, ktorým platia veriaci stavbu nových príbytkov, mobilné služby, benzín, energie a dokonca z časti aj stravu? Koľko detí s popisom otec neznámy tzv.“kuchárok“ poznáte? Ako je možné, že podobné prípady cirkev exemplárne nepotrestá, ale tají? Či aj tu je rozdiel v postavení osoby, ktorá skutok koná?

 

6. GULA (Obžerstvo).

Brucho akoby jedol od rána do večera? Vraj málo pohybu, lebo sa musí modliť na úmysel a navštevovať chorých a starých, kde mu stále niekto niečo dá? Pravda je, že tu majú istý podiel rovnako farníci, ako farár. Jedni prílišné rozmaznávajú a druhý má slabú vôľu odolať. Ale keď si tiež myslíte, že je ťažké nebyť tučný, tak prečo namiesto hodiny „Očenášu“ nepokopete či neupracete chorým a starým, alebo strávte čas športovaním s mladými, alebo nedáte to jedlo bezdomovcom? Isto to ocenia a vy sa rozhýbete.

 

7. ACEDIA (Lenivosť).

Už v 5. storočí po Kristovi povedal Benedikt z Nursie: „modli sa a pracuj“. No stáročia stavali kostoly, fary a iné sídla obyčajní ľudia = veriaci. Česť výnimkám. Dnes akoby sa mnoho kňazov len modlilo a na prácu zabúdalo. Nečudo, veď sa musia odmodliť toľko modlitieb za úmysly, na ktoré už prijali peniaze (niekedy aj polrok dopredu). Hmm. Zvláštne. Lebo som si myslel, že kupovanie odpustkov je už stáročia za nami…

 

Samozrejme, nikto mi nedal právo hodnotiť cirkev. To právo som jednoducho dostal. A predstavte si. Rovnako z hora. Ale nie, koniec žartov.

Nie som dokonalý, veď som len človek a denne zhreším ako každý aspoň 7x zhreší ako sa píše v Biblii (Lukáš 17). Tiež verím, aj keď sa často pýtam sám seba. Ako môže byť tak veľká skupina ľudí (povolaných) uzatvorená vo svete, kde zrkadlo sa nikdy neotáča na nich. Iba žeby sa mýlili, ale to z povahy cirkvi nie je možné, či?

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

Airbus A380

Superjumbo A380 je zachránené. Emirates si objednali dvadsať kusov

18.01.2018 12:55

Európsky výrobca lietadiel Airbus vo štvrtok oznámil, že získal objednávku od leteckej spoločnosti Emirates na dodávku obrích strojov A380.

erdogan

Erdogan bude v marci s EÚ rokovať o migrácii, tvrdí nemecký denník Die Welt

18.01.2018 12:54

Ankara okrem finančnej pomoci k zaisteniu 2,5 milióna sýrskych utečencov od EÚ žiada taktiež rozšírenie colnej únie a bezvízový styk pre svojich občanov.

Agni-V

India vypálila svoju najvyspelejšiu balistickú raketu

18.01.2018 12:49

Raketa Agni-V je schopná niesť jadrovú hlavicu.

Martina Lubyová

Piataci dosiahli v testovaní z matematiky 64,7 %, v slovenčine 62,8 %

18.01.2018 12:39

V matematike robili najväčší problém úlohy z geometrie a priestorovej predstavivosti. Zo slovenčiny vyplnilo test bezchybne 478 žiakov.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 973355x
Priemerná čítanosť článkov: 2368x

Autor blogu