Založ si blog

Ako sa dnes vyváža kapitál zo Slovenska.

Je verejným tajomstvom, že prípady našich vlastných verejných zástupcov, ktorí sa ulakomili na verejný majetok po 89., sa potrestať ich nasledovníkmi konajúcimi podobne nepodarí z jednoduchého dôvodu.

Odsúdili by iba seba. Preto je zbytočné sa týmto zapodievať legálnou cestou a ďalej hľadať dôkazy, ktoré tu po privatizačných procesoch a zákazkách ostali len nepriame. O priame sa postarali ich priatelia na dôležitých miestach.awesome-brands-companies-600

Znepokojúcejšie však je zistenie, že tunelovanie Slovenska pokračuje aj naďalej. Oveľa sofistikovanjšou formou a samozrejme legálne. Preto nižšie opísaný postup nebude mať pred zákonom žiadne právne následky pre spomenuté subjekty, hoci každý rozumný človek to bude jasne považovať za slušne povedané zlodejinu.

Pre niektorých zainteresovaných to nebude ani nič nové a samozrejme budú tieto praktiky zapierať.

Ale verím, že existuje zopár takých, ktorí sa nebudú báť o tom verejne hovoriť, preto by som rád na nich týmto spôsobom apeloval, aby sa vyjadrili ako ľudia, občania SR, či sa s podobnými praktikami stretli a či takéto praktiky pomáhajú slovenskej ekonomike = občanom Slovenska, alebo len ďalej prehlbujú krízu, ktorá žiaľ len viac prehlbila rozdiely medzi bohatými a chudobnými.

 

Pár faktov na začiatok:

Veľké zahraničné investície podľa politikov priniesli na Slovensko prácu a kapitál. Preto, aby prišli sme im museli vytvoriť zákony na ich ochranu a otvoriť krajinu voči zahraničiu.

Výsledkom by preto mala byť nižšia nezamestnanosť a priblíženie sa k životnému štandardu starých štátov EÚ. No napriek množstvu zahraničných investícií sa s nezamestnosťou radíme na posledné priečky v EÚ (horšie sú len Grécko a Španielsko) a podobne sme na tom aj so mzdou, ktorá dosahuje 2-3 krát nižšie čísla ako staré štaty EÚ.

Ak chceme rozpoznať príčiny tohto stavu, nemali by sme hľadieť iba na úplatných verejných predstavitešov, lebo tí len plnili úlohu úplatných vojačikov.

 

Skúsme sa pozrieť a zanalizovať aké druhy zahraničných investícií sem prišli.

1. kategória = výrobné haly:

(Samsung, USSteel, Kia, PSA-Citroen, Volkswagen,…).

Priniesli prácu, ktorá bola pre nich v porovnaní s nákladmi práce v materských štátoch 2-3 krát nižšia a ešte na investíciu dostali daňové úľavy. Skúpili staré haly, alebo postavili krabičky na zelenej lúke a investovali do výrobných technológií..

2. kategória = servisné centrá:

(Dell, Lenovo, IBM, HP, Johnson Control, T-Systems,…)

Profitujúce znova z lacnejšej kvalifikovanej pracovnej sily ako v materských, alebo západných krajinách a tiež dostávajúcich daňové úľavy. Sídlia často v podnájme v busines centrách a investovali do sieťových technológií. Pracovný postup však aj tu je roydelený do dielčích prác ako pri stavaní auta. Know-how a rozhodovacie právomoci ostávajú v zahraničí.

3. kategória = na verejné zdroje napojené:

(DSSky, Zdravotné poisťovne – Dóvera, Union, iné poisťovne a banky,…)

Vstúpili do vytunelovaného no oddlženého bankového a poistného sektora a vytvorili finančnú schému, kde štát v ich prospech zákonmi vytvára klientelu a občania sa tak stávajú povinnými prispievateľmi do súkromných podnikov.

 

Ani toto nie je pre mnohých nič nové, ale bolo to potrebné popísať, aby čitateľ mal predstavu ako unikajú peniaze cez takéto spoločnosti mimo Slovenska.

Schéma je jednoduchá. Zisk, ktorý generujú ich dcéry koncernov tu na úspore nákladov no fakturujúcich plnú cenu v zahraničí, vyvážajú do daňových rajov (napr. Írsko) alebo priamo do materských krajín, kde tak dotujú vysokú životnú úroveň domácich resp.vykrývajú rozdiel v nákladoch a prijímoch. Vyvezený zisk, ktorý prevýšil ich investíciu, tak znižuje množstvo peňazí v obehu a nedovoľuje slovenskej ekonomike rásť. Čo tu ostáva, sú len nutné výdaje a to platy a nejaké náklady spojené s prevádzkou.

 

Len pre porovnanie:

Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia ani Taliansko nemajú tak liberálne zákony pre zahraničné investície. Buď sú tie investície viazané vysokými nákladmi pri opustení krajiny (odstupné pre zamestnancov), alebo sú na nich uvalené dane na transakcie prevádzajúce financie – zisk mimo krajiny.

 

Možno tento článok nepomôže Slovensku, ale vypovedá skrytú pravdu o tom, čo nás paradoxne tiež brzdí v rozvoji.

 

Ďakujem, že Vám nie je jedno, v akej spoločnosti žijete a dokážete si vytvoriť vlastný názor.

Iba spolu dokážeme napraviť, čo sa tu roky ticho tolerovalo a deformovalo Slovensko.

Charta občana SRaj na FB

 

Názory prezentovné v blogu sú len a len mojimi osobnými názormi a vychádzajú z osobného presvedčenia spísaného v Charte občana SR, ktoré sa nemusia/môžu zhodovať s názormi iných. Ďakujem za pochopenie.

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

ministerstvo hospodarstva slovenskej republiky

Štát zaplatil ďalšie milióny právnikom

19.10.2017 19:25

Vo februári zaplatila štátna firma milióny eur za právne služby advokátskej spoločnosti Dvorecký & Partneri. Minister hospodárstva Peter Žiga už dal zmluvu preveriť.

G20-GERMANY/

Putin: Uzavretie hraníc Ruska s Ukrajinou môže viesť k masakru

19.10.2017 19:22

Kyjev trvá na tom, aby k ochrane rusko-ukrajinských hraníc kontrolovaných separatistami bola vyslaná mierová misia OSN.

Divadla Štúdio tanca

Extrémista Kotleba chce zrušiť divadlo

19.10.2017 19:00

Kultúrna obec hovorí o útoku na slobodnú umeleckú tvorbu, ktorý počas Kotlebovho volebného obdobia nie je jediný.

Kirkúk, žena

Kurdi: Do Kirkúku sa vrátime

19.10.2017 18:30

Na pozadí rodiaceho sa nového konfliktu v Iraku vyzýva OSN, USA, Brusel, ale aj Rusko Kurdov a Bagdad na diplomatické riešenie sporu.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 949886x
Priemerná čítanosť článkov: 2311x

Autor blogu