Založ si blog

Občianska iniciatíva – za občiansku spoločnosť a demokraciu

Keďže prešiel mesiac od spustenia projektu www.obcianskainiciaitiva.sk, je tu čas na zhodnotenie a zodpovedanie niekoľkých otázok, ktoré počas mesiaca vzišli od vás.

1. Aké právna forma je Občianska iniciatíva?

Občianska iniciatíva (ďalej len OI) nemá žiadnu oficiálnu formu. Je to projekt na propagáciu dobrovoľných a nezištných činností, ktoré majú napomôcť komunitám (zbožné prianie) na celom Slovensku. OI je každý aktívny občan, ktorí sa riadi nielen oficiálnymi zákonmi, ale najmä morálnymi zákonmi humánnosti založených na rešpektovaní slobody jednotlivca, viere v rovnosť občanov, sledovaní spoločného cieľa a riadením sa zákonov spravodlivosti v každej oblasti života. Sú to občania, ktorí chcú presadiť občiansku spoločnosť a prebudiť záujem o veci verejné, ktorý na Slovensku tak veľmi chýba. OI sú revoluční idealisti snažiaci sa zmeniť sny na skutočnosť.

2. Ako vznikol projekt?

Pred pol rokom som začal blogovať a po debatách na blogu aj súkromných mailoch skrsla vo mne myšlienka zjednotiť toľké negatívne hlasy žiadajúce zmenu súčasného stavu, (aby štát začal konečne slúžť občanovi a aby občan mal väčšiu váhu pri vyjadreniach k veciam verejným), do jedného konštruktívneho hnutia či prúdu. Spolu s mojim kamarátom, ktorý sa trocha vyznal v programovaní a mal chuť do niečoho takého, ako je webstránka ísť, sme od februára dva mesiace premýšľali ako niečo také ako neformálne hnutie spropagovať, akú formu tomu dať a ako to skoordinovať s našim súkromným a pracovným životom. Až sme v marci vyšli so stránkou na svetlo sveta a odvtedy ju navštívilo vyše 720 unikátnych IP adries a bola vzhliadnutá viac ako 3600 krát. Čo pokladáme za povzbudivé a Ďakujeme vám za to.

Nebudem detailne rozpisovať z akého popudu projekt vnikol, lebo to je napísané na hlavnej stránke a určite ste to mnohí už čítali, ak nie môžete si to tam prečítať. Len to zhrniem do jedného. Negatívne vnímanie smerovania štátu a štátnych inštitúcií, ktoré už 23 rokov poriadne nefungujú a neslúžia občanom, ale úzkej skupine vyvolených a bohatých.

3. Akú ambíciu má tento projekt?

Základnou ambíciou bolo vytvoriť platformu či priestor pre dobrovoľné a nezištné občianske iniciatívy a vytvorenie networkingu (siete) takýchto organizácii, ktorá by slúžila na vzájomnú podporu a zdieľanie skúseností cez zjednotenie aktívnych občanov a ich občianskych iniciatív, ktorých je na Slovensku veľa, len sú natoľko malé a zaoberajú sa lokálnymi problémami, že ich nie je vidieť a počuť. Dnes môžem povedať, že po dvoch akciách sme získali do projektu tri organizácie či skupiny.

Niektorí však v tom vidia iba politický projekt. Musím im však vysvetliť, že ku politickému názoru sme vyhradili sekciu na stránke, kde si môžete prečítať náš postoj, ale ktorí nemusia zdieľať aktivisti, či participanti. Keďže nám nejde o peniaze, čo deklarujem tým, že od nikoho nikdy nechcem žiadať finančnú podporu a všetky iniciatívy chceme organizovať len na báze dobrovoľnosti a nezištnosti, čím zabránime infiltrácii do komunity ľudí zištných a poplatných, ktorí by mohli myšlienku zdiskreditovať. A ďalším dôvodom je, že chceme ukázať, že na dobrú vec nie sú vždy nevyhnutné peniaze. Stačí aj iná napr. materiálna či pomoc v podobe bezodplatnej služby, ale hlavne vaša účasť je najdôležitejšia a tú si ceníme najviac.

Na záver len zopakujem toľko krát obmieľané. Nerobíme to pre seba, ale pre vás. Kto chce nájsť spôsob ako sa niečo spraviť dá, vždy ho nájde, iný si nájde výhovorky a my veríme, že prvých je na Slovensku viac ako je ich zatiaľ vidieť. Kde štát zlyháva musí nastúpiť občan a napraviť to. Lebo slová ešte neznamenajú zmenu, skutky ju robia reálnu a keď nás bude viac a budeme jednotní, tak sa nám podarí to, o čom už mnoho rokov snívame. Pridajte sa k nám a dajte o sebe vedieť.

Ďakujeme.

www.obcianskainiciativa.sk

 

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

manbidž, sýria

Pri sýrskom Manbidže začali hliadkovať tureckí a americkí vojaci

18.06.2018 17:08

Začiatok hliadkovacej misie potvrdilo i Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

henry, pochod, zhromaždenie

Telo zabitého Filipínca Henryho je na ceste domov

18.06.2018 17:00

Telo Henryho Acorda preváža lietadlo letky Ministerstva vnútra.

Martina Lubyová

Poslanci po prieskume v detskom centre vyzývajú Lubyovú, aby situáciu riešila

18.06.2018 16:57

Nespokojní pracovníci centra zaslali ešte vlani v októbri list ministerke školstva Lubyovej, v ktorom ju informovali o aktuálnej situácii.

park, banská

Plány revitalizácie 'Leninovho parku' znepokojili občanov B. Bystrice

18.06.2018 16:46

Park patrí medzi národné kultúrne pamiatky, a preto podlieha prísnym kritériám zo strany pamiatkového úradu.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 1078635x
Priemerná čítanosť článkov: 2624x

Autor blogu