Založ si blog

Pár návrhov na riešenie súčasnej situácie v SR IV.

Nasledujúce návrhy budú možno viac kontroverzné ako tie predchádzajúce. V každom prípade aj tieto návrhy s predchádzajúcimi úzko súvisia a tvoria jeden komplex. Ako stále za každý komentár, pripomienku či poznámku ďakujem.

 

22. Stav: Zneužívanie sociálneho systému niektorými skupinami a slabá podpora mladých rodín s deťmi.

Návrh na riešenie: Sociálne príspevky na dieťa stanovene ako fixná zložka a pohyblivá na základe odvedenej dane rodičov do systému (jednoduchšie riešenie úľava na dani z príjmu napr. 25% z odvádzanej dane z príjmu na každé dieťa). Aspoň jeden rodič musí pracovať, aby mohla rodina poberať túto podporu od štátu aj dlhšie ako 7 mesiacov (mesiac pred pôrodom a 6 po pôrode garantované). Ak pracuje aspoň jeden s rodičov podpora pokračuje až do 18 roka života. (ostatné podmienky nezmenené napr. povinná školská dochádzka, či VPP nezamestnaného rodiča po roku materskej, atď.).

Dôvody: Niektoré rodiny starý systém nemotivuje pracovať. Zneužívajú dieťa pre polepšenie si príjmu bez splnenia povinností k nemu či k štátu. Takéto rodiny sa iba vyhovárajú a berú zo sociálneho systému viac ako dávajú doň.

 

23. Stav: Takmer žiadna možnosť vidieť celé znenia štátnych zmlúv a náklady štátu (naše verejné peniaze) na konkrétne projekty/zákazky.

Návrh na riešenie: Povinnosť zverejňovať všetky štátne zmluvy (štátne orgány a orgány samosprávy) a v celosti bez tajných klauzúl a dodatkov na INTRANETe okrem armádnych a bezpečnostných zmlúv, ktorých odtajnením by sa mohla ohroziť bezpečnosť štátu..

Dôvody: Mnoho štátnych zmlúv nevýhodne uzavretých s tajnými dodatkami odoberá verejné financie do súkromných rúk, čo je nanajvýš netransparentné, lebo o verejných financiách by sme mali vedieť všetci.

 

24. Stav: Vysoký deficit a relatívne vysoké zadlženie vytvárajú dodatočné náklady na splátky úverov, čim sa odčerpávajú peniaze zo štátneho rozpočtu, ktoré by mohli byť použité inak.

Návrh na riešenie: Zákaz deficitu nad 1 % HDP ročne a vytvorenie stratégie zníženia zahraničného zadlženia na max. 10 % HDP v roku 2025. Pri investičnej podpore by štát vydával podnikateľom bony (podobne ako sa to už deje v niektorých regiónoch Talianska a Veľkej Británie), ktoré by mohli použiť iba v našej ekonomike. Na väčšie investičné podpory do technológii privezených zo zahraničia by štát používal peniaze zo sociálnej, dôchodcovskej a zdravotnej poisťovne.

Dôvody: Väčšinu zahraničných investícii sme si skôr kúpili. V bilancii zahraničného obchodu od 1993 do 2009 sme takmer každý rok stratili v priemere cez 1 mld. Eur. To bol kapitál, ktorý sa vyviezol z národného hospodárstva pričom sme si tieto investície nepripútali v našej krajine na stálo, lebo po daňových prázdninách pomaly odchádzajú preč. Návrh riešenia by prinútil investorov ďalej ostať v našej ekonomike a tiež by viac podporil domácich podnikateľov ako zahraničných, lebo podporné bony by nebolo možné vyviezť do inej krajiny.

 

25. Stav: Nedostatočná propagácia malých a stredných podnikateľov v poľnohospodárstve a cestovnom ruchu.

Návrh na riešenie: Vytvorenie celonárodného portálu malých a stredných poľnohospodárov (súčasť INTRANETu), v ktorej bude povinný poskytnúť každý farmár, podnikateľ v poľnohospodárstve, prevádzky predaja z dvora základné informácie a fotky. Rovnako v prípade CR vytvoriť celonárodný portál domáceho ubytovania (ubytovanie v dome, penzióny, malé hotely, ubytovne, atď.) a prevádzok (reštaurácie, pohostinstvá) s popisom a fotkami týchto malých prevádzok. Na interaktívnej mape by si záujemca podľa lokality vedel nájsť najbližšie a najvhodnejšie ubytovanie a stravovanie pričom stránky/portály by boli v aspoň štyroch jazykových mutáciách (anglicky, nemecky, rusky a slovensky).

Dôvody: Malý a stredný podnikateľ v poľnohospodárstve a CR nemá často dostatočné finančné prostriedky na propagáciu a prezentáciu.

Nasledujúce návrhy na riešenia budú najviac kontroverzné, preto ich uvediem len stručne a budem čakať na ďalšiu diskusiu k ním, aby sa zvážili všetky pre a proti argumenty. Ďakujem za pochopenie.

 

26. Návrh: Odluka cirkvi od štátu.

 

27. Návrh: Kolísavý počet poslancov podľa účasti voličov. Počet poslancov by bol napr. stanovený na max. 99 (79 poslancov za každý okres, 20 poslancov za okres s najväčšou voličskou účasťou). Ale títo poslanci budú zvolení iba z tých okresov, kde účasť presiahne 60 %. Inak sa nik nedostane. V prípade postupu iba jedného poslanca podľa volebnej účasti sa pre zachovanie nepárneho počtu vyberie volený poslanec z okresu s druhou najvyššou účasťou.

 

28. Nová ústava, trestný poriadok a elektronizácia súdnictva. Hierarchia by ostala rovnaká, iba ako prvý stupeň by sa pridala štátna Zmierovacia agentúra a ako druhý mimosúdne tribunály, ostatná hierarchia v súdnictve by ostala nezmenená.
To je snáď všetko. Nabudúce tieto body zhrniem a zjednoduším. Aby boli trocha ráznejšie a neorádzali svojou dlžkou čitateľa si ich prečítať do konca.

 

29. Rómska otázka – umelo podporovaná téma. Jednoducho netreba robiť žiadne rozdiely. Správať sa k nim ako k hocakému inému občanovi štátu. Ak pracuje podporovať ho. Ak neplatí, nič mu nedať. V hocakom prípade vzbúr či nepokojov, zabezpečiť prvoradú bezpečnosť občanov. Ako v UK spravili počas nepokojov. Premier vyhlásil, že ak by mali pozatvárať toľkých, že im väznice nebudú stačiť, tak postavia nové. Nikde nespomenul ani nikto iní, že šlo najmä o farebné štvrte, kde nepokoje vypukli. Poriadok musí byť, aj keby čo bolo.A tak to musí byť aj u nás. Aj keby sme mali povolať na to armádu. Lebo nielen rómovia sú leniví, nielen oni sú diskriminovaní. Diskriminovaní je každý občan, ku ktorému sa štát správa inak ako k inému občanovi. Lebo jedni sú tak diskriminovaní pozitívne naproti čomu druhí musia byť diskriminovaní zákonite negatívne. Tomu musíme zamedziť.

 

30. Urýchlenie a zjednodušenie zakladania obchodných spoločností ako aj živností s podmienkou, že kto je majiteľom či štatutárom firmy v likvidácií (s dlhmi) nesmie otvoriť novú, kým pohľadávky (bez rozdielu či štátu či iným veriteľom) plne nesplatí. Taktiež zamedziť firmám okrádať štát na návratkách.

 

To by už malo byť všetko. Snáď Vás napadnú ďalšie návrhy na riešenie problémov, ako napr. v školstve dotácie na žiakov, v zdravotníctve, či justícii atď. Vopred za všetky pripomienky ďakujem.

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

Jaroslav Rezník, RTVS,

RTVS bude v roku 2019 vysielať viac spravodajstva, ale menej športu či zábavy

12.12.2018 15:34

Zámerom je postupne sa priblížiť k 24-hodinovému vysielaniu na oboch okruhoch RTVS.

šajgal

VIDEO: Ako sa dokázal Šajgal tri roky skrývať pred políciou?

12.12.2018 15:27

Igor Šajgal, ktorý je zapletený do vydierania a objednania lúpežného prepadnutia, pri ktorom zomrel človek, sa dokázal tri roky skrývať. Ako sa mu to podarilo?

dohoda, zmluva, súhlas

Europoslanci schválili obchodnú dohodu s Japonskom, zmiznú takmer všetky clá

12.12.2018 15:20

Európsky parlament schválil obchodnú dohodu s Japonskom, ktorá je najrozsiahlejšou zmluvou o voľnom obchode, akú kedy únia uzavrela.

remišová

Podľa Remišovej školstvo potvrdilo, že prídeme o 100 mil. eur z eurofondov

12.12.2018 14:14

Podľa poslankyne OĽaNO sa Lubyová pri problémoch s eurofondami vyhovára na exministra Draxlera.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 1143768x
Priemerná čítanosť článkov: 2783x

Autor blogu