Môže stáť oficiálne právo nad moralnym právom?

24. januára 2014, Martin, nazory oligarchia politika politika a ekonomika s bodmi s otazkou Spoločnosť spravodlivosť úvahy

1. Prípad:

Vyšetrujúci policajt disponuje informáciami, že jeho nadriadený zadržiava dôkazy vedúce k odhaleniu zneužitia právomoci niekoľkých ústavných činiteľov v istej kauze a ktoré kompromitujú aj jeho nadriadeného. Nemôže však túto informáciu posunúť ďalej inak ako nelegálnou cestou, lebo nadriadený by sa o jeho postupe dozvedel aj z úradu boja proti korupcii (riadi spolužiak nadriadeného) a skôr ako by sa vec posunula ďalej bol by vyhodený z pracovného miesta. Má informáciu vypustiť na verejnosť a dopustiť sa tak porušenia služobného tajomstva a byť riskovať odsúdenie podľa zákona?

 

2. Prípad:

Ústavný činiteľ disponuje informáciami o rozkrádani verejného majetku niekoľkými spoločnosťami blízkymi iným ústavným činiteľom. Tieto verejné zákazky sú však chránené klauzulou o štátnom tajomstve a ochrane údajov súkromných spoločnosti. Odhalenie by mohlo viesť k zabráneniu ďalšieho rozkrádania, ale na druhej strane k vysokým sankciám pre porušenie tejto klauzuly na medzinárodnom súde. K údajom sa dostal nelegálnou cestou a preto tiež riskuje, že bude stíhaný za nelegálne získanie tejto informácie, zverejnenie štátneho tajomstva atď. Má túto informáciu posunúť súdu alebo generálnej prokuratúre, ktoré ovládajú dosadené úradníci ústavných činiteľov, alebo výjsť s informáciou na verejnosť a riskovať odsúdenie podľa zákona?

 

3. Prípad:

Pracovník vo firme disponuje informáciami, že jeho nadriadený odmeňuje na základe osobnej sympatie sekretárku, na úkor ostaných pracovníkov. Ďalší dvaja nadriadený, cez ktorých by sa mohol sťažovať majú u jeho nadriadeného dlh, pre ktorí sú mu zaviazaní. Má zohnúť chrbát a ďalej pracova, alebo riskovať, že bude nezamestnaný, lebo v dnešnej dobe sa na jedno pracovné miesto hlásia 100vky zamestnancov s hodnotením, že rozvracia kolektív vo firme?

 

Príkladov môže byť mnoho. Mnoho z nás sa v podobných situáciách nachádzajú alebo stretávajú s nimi. Spoločným menovateľom je otázka spravodlivosti. Spôsobu ako sa dá nastaviť v spoločnosti systém, aby špekulanti a šedé eminencie neparazitovali a nedeformovali systém tak, ako sa im a ich skupinke hodí.

Takže ak sa pýtame, či môže stáť úradné/oficiálne tajomstvo nad morálnym právom? Odpoveď znie, žiaľ, áno.

V realite sa to často stáva. Ale nemôžeme sa tejto nespravodlivosti postaviť aspoň na odpor a svojou štipkou prispieť k zmene, ktorá prinajmenšom sťaží špekulantom a arogantným elitárom s kontaktmi parazitovať na hodnotách vyrobených spoločnosťou?

 

Nie je spoločnosť, kde sa môžete dovolať spravodlivosti demokratickejšia a neposkytuje svojim občanom väčšiu mieru sadisfakcie?

Akú spoločnosť sme tu vlastne vybudovali / nechali vybudovať?

Možno by bola vhodnejšia otázka. Malo by stáť oficiálne právo nad moralnym pravom?

 

Ďakujem, že Vám nie je jedno, v akej spoločnosti žijete a dokážete si vytvoriť vlastný názor.

Iba spolu dokážeme napraviť, čo sa tu roky ticho tolerovalo a deformovalo Slovensko.

Charta občana SRaj na FB

 

Názory prezentovné v blogu sú len a len mojimi osobnými názormi a vychádzajú z osobného presvedčenia spísaného v Charte občana SR, ktoré sa nemusia/môžu zhodovať s názormi iných. Ďakujem za pochopenie.