Zachráni sa Slovensko pred svetovým finančným kolapsom?

10. apríla 2013, Martin, nazory politika politika a ekonomika s otazkou Spoločnosť úvahy

Je nevyvrátiteľné a nanešťastie neodvrátiteľné, aj keď svetoví lídri sa snažia ako môžu, že súčasný finančný systém založený na stimulovaní ekonomik cez zvyšovanie dlhu, padne. Otázkou je len kedy a akým spôsobom?

Viac o pyramíde finančného systému sveta sa môžete dočítať TU.

U nás môže platiť: „Práve vtedy, keď to najmenej čakáme.“ A o pripravenosti na hocaký výkyv v zahraničí nás presviedča každodenná skutočnosť už viac ako dvadsať rokov, odpoveďov vlád, že sme jednou s najotvorenejších ekonomík sveta. A načo?

Akoby platil istí Murphyho slovenský zákon, že čím stabilnejšia vláda, tým nestabilnejšia ekonomika.

Dôvody všetci poznáme. Sprivatizovanie zlatých vajec, dennodenné rozkrádanie verejných statkov, deravé zákony – nevymožiteľnosť práva, bezzúbé bezpečnostné zložky a zapredaní verejní činitelia s bankovými kontami v daňových rajoch.

Mohlo by sa zdať, že nejestvuje alternatíva či varianta ako sa zachrániť a preto treba ešte rýchlejšie sa zadlžiť, lebo aj tak všetci padneme. Toto pravidlo uplatňuje vláda SMERu, odkedy je pri moci.

Pritom alternatíva existuje. Dokonca mnohé malé komunity ju používajú už teraz. Volá sa lokálna mena.

Princíp je jednoduchý a pritom veľmi účinný. Ak existuje široká spoločenská podpora a dôvera účastníkov oficiálna mena môže byť alternovaná lokálnou nekonvertibilnou menou, ktorá sa nedostáva na finačné trhy a tak nespôsobuje odlev kapitálu z ekonomiky, neustálu infláciu a kumulovanie peňazí bez rastu reálnej hodnoty v ekonomike, ktorá menu v modernom ponímaní kryje. (napr. Bristol, Sever Talianska, Škótsko, ale pár prípadov máme aj u nás a v Čechách).

Žijeme v historickej dobe, kedy azda nikdy doposiaľ neboli sociálne rozdiely také markantné a reálna ekonomika tak vzdialená od tej fiktívnej finančnej.

Reset systému finančného ale aj spoločenského bude tak tvrdý, ako podceníme prípravu. Je len na nás, či sa naň pripravíme, alebo si budeme zatvárať oči aj naďalej pred príznakmi choroby, ktorá nás kmása už roky a čakať ako na Gogota, kedy príde rok rastu a zvratu v tomto amorálnom systéme nenažrancov a príživníkov skrývajúcich sa za nimi prijaté zákony.

Vraj stavebníci rast čakajú už na ďalší rok a už po tretí krát :)

Budeme čakať s nimi (na oživenie v Západných klamárskych krajinách, ktorých firmy len kreatívnym účtovníctvom vytvárajú dojem rastu prípadne stabilizácie, alebo konečne sa začneme pripravovať a zoberieme opraty do vlastných rúk?

OI SK