Chránime dostatočne životné prostredie?

6. novembra 2012, Martin, Nezaradené od Zuzany Spoločnosť úvahy životné prostredie

Po dlhšom čase tu máme Ďalší príspevok od Zuzany na tému životné prostredie. Prosím, vychutnajme si ho a skúsme sa zamyslieť…

 

Životné prostredie je priestor, kde žijeme. Preto je našou povinnosťou starať sa oň a chrániť ho. Rada by som v mojom príspevku vyjadrila svoj názor na túto problematiku.

Pred nedávnom som sa dostala k zaujímavému článku o životnom prostredí. Americký herec Arnold Schwarzenegger, ktorého všetci poznáme ako hrdinu akčných filmov, sa v súčasnosti aktívne podieľa na ochrane životného prostredia.

V roku 2011 založil neziskovú organizáciu R20, ktorej cieľom je podpora obnoviteľných zdrojov energie a ochrana životného prostredia na celosvetovej úrovni. Na túto tému hovoril aj na konferencii o životnom prostredí v Rio de Janeiro. Podporuje projekty, ktoré sú zamerané na zelené hospodárstvo a čistú energiu.

Veľmi ma zaujali jeho názory na problematiku využívania obnoviteľných zdrojov energie (slnečná, vodná, veterná, geotermálna energia, biomasa). Úcta k životnému prostrediu sa u neho rozvíjala od detstva. Narodil sa v Rakúsku, v krajine, ktorá sa k životnému prostrediu stavia zodpovedne a prírodu si chráni. Tieto skúsenosti na neho zapôsobili natoľko, že sa začal viac zaujímať o ochranu životného prostredia.

Jednou z oblastí, kde sa môžu efektívne využívať obnoviteľné zdroje energií je automobilizmus. Dnes už aj autá jazdia na bio naftu či elektrinu a to neznamená, že sú menej výkonné. Stále sa ešte využívajú predovšetkým klasické zdroje energií – uhlie, plyn, ropa. Tieto sú ale vyčerpateľné a neobnoviteľné. Pri súčasných nárokoch na spotrebu energií je na čase začať rozmýšľať ako riešiť otázku využívania energií v blízkej budúcnosti. Je to úloha ako pre vyspelé, tak aj pre rozvojové krajiny – všetci musia mať rovnaký prístup k trvalo obnoviteľným zdrojom energií, vode a čistému vzduchu.

Nemali by sme sa nad tým zamyslieť? Človek by mal zmeniť postoj k ochrane životného prostredia. Každý z nás môže urobiť niečo pre jeho zlepšenie.  Kupovaním kvalitných tovarov, elektrospotrebičov s nízkou spotrebou energie, separovaním odpadu, kompostovaním. Netreba čakať na  „príkaz z hora“.  Je to aj v našich rukách. Najdôležitejšia je však osveta – rozumné vysvetľovanie významu a využitia týchto činností. Hlavne sa musí zlepšiť komunikácia na všetkých úrovniach. Vedci organizujú odborné konferencie, vydávajú učené knihy, ktorým rozumejú zase len vedci. Treba však tieto závery výskumov preložiť do reči obyčajných ľudí a takto im prezentovať aj význam ich praktického využitia v bežnom živote. Prestať hovoriť čo sa nedá urobiť, ale začať robiť veci lepšie a prospešnejšie.

My všetci sa môžeme a vieme podieľať na ochrane prírody. Je to na každom z nás, ako si zlepší prostredie, v ktorom žije.

 

Zuzana