Slovenská civilizácia

3. októbra 2012, Martin, nazory s otazkou Spoločnosť úvahy

Neviem, či poznáte nejakú počítačovú strategickú hru ako napríklad Civilization, Age of Empire, Settlers alebo Cossacks, kde hráč si vyberie jednu civilizáciu a snaží sa s ňou poraziť ostatné rozvojom krajiny. Aké parametre by mala však Slovenská civilizácia? Sme ozaj odsúdení na pomalý zánik alebo na nasledovanie väčších uvedomelejších priebojnejších národov či krajín?

Ako to myslím? No, tisíc rokov sme sa sťažovali na Maďarov, potom s krátkou prestávkou asi sedemdesiat rokov na Čechov a najnovšie sa sťažujeme na vlastných oligarchov. Keď ste boli v Prahe, Budapešti či Viedni istotne ste si všimli koľko podlaží majú staré budovy. To vraj hovorí o bohatstve krajiny. Bohatí ľudia vždy radi verejne deklarovali, že sú bohatí, najmä keď prišli k bohatstvu poctivou prácou, alebo šikovnosťou. Samozrejme v spomínaných mestách nepostavili tie krásne vysoké staré budovy iba obchodníci, ale aj panovníci a tam je otázne, či to dosiahli šikovnosťou, alebo poctivou prácou alebo nejako inak pokultne.

V každom prípade neprejedli svoje bohatstvo. A k tomu smerujem. Koľko našich krajanov svoje bohatstvo nepreje. Koľko investuje do reálnej ekonomiky? Koľko z nás je ozaj potom bohatých, aj niekoľko generácií? Koľko sa nehanbí vystaviť svoje bohatstvo, lebo vie, že to dosiahol poctivou prácou a šikovnosťou? Koľko takých žije v meste a mestá rozvíja? Prečo u nás badať iba zbohatlíkov, ktorí zbohatli rýchlo a za podivných skutočností a prečo títo zbohatlíci radšej odchádzajú preč? Prečo nepodnikajú či neinvestujú do rozvoja podnikania, keď práve na podnikaní zbohatli?

Jeden známy sa ma raz opýtal, vieš ako rozpoznáš podnikateľa od zbohatlíka? Nevedel som. Teraz už viem. Ozajstný podnikateľ sa snaží rozšíriť svoje podnikanie a investovať doňho, lebo čím väčší podnik má, tým viac zarobí. Zbohatlík robí praví opak. Získa podnik a zmenšuje ho. Tunelovaním až kým po ňom neostanú dlhy, zdevastované budovy a ľudia bez výplat za niekoľko mesiacov.

Sami si skúste odpovedať, ktorých je na Slovensku viac a prečo? Je to našou povahou? Ak sa mám vrátiť k pôvodnej otázke, či sme odsúdení na pomalý zánik alebo nasledovanie väčších uvedomelejších priebojnejších národov či krajín, tak by som na základe súčasného stavu mohol povedať, že áno. Tam smerujeme. Ale verím, že existuje spôsob ako to zvrátiť. Čo myslíte?