Čo stojí za Švajčiarskym blahobytom?

7. septembra 2012, Martin, nazory politika a ekonomika s otazkou Spoločnosť úvahy

Bežne sa Švajčiarsko dáva do popredia pri prezentovaní najideálnejšieho demokratického štátu, štátu s najnižšou mierou korupcie, najkonkurencieschopnejšieho štátu a ďalších naj. Je však za tým všetkých iba ich vyspelé demokratické zmýšľanie, či aj niečo iné?

Zaujala ma správa, že vo švajčiarských bankách majú Belgičania na účtoch 30 mld. Eur. Predtým vyšla správa, že Gréci majú podľa odhadov 20 mld. Eur podľa jednej správy a že perú stovky mld. Eur. podľa druhej. V každom prípade ide o pekný balík peňazí. A to všetko len preto, že Švajčiari neakceptujú žiadne medzinárodné dohody o vydávanú bankového tajomstva. Už to riešili viaceré štáty, ale nepodarilo sa im veľmi uspieť, aby o niečo neprišli (buď prišli o významnú časť zo sumy žiadanej štátom, alebo o prelomenie bankového tajomstva).

Preto sa natíska otázka. Nestojí švajčiarska demokracia a blahobyt na systéme prania špinavých peňazí celého sveta, či krytia zbohatlíkov z celého sveta? Základy boli postavené už za nacistov, keď si tam oni a židia ukrývali peniaze, všetko kryté bankovým tajomstvom. Aké veľké sú teda ich úschovne, na ako veľkých špinavých lupoch stojí Švajčiarsko – prototyp najvyspelejšej demokracie?

Dôvod prečo sa Švajčiarsku darí môže tkvieť aj v tom, že je jediná veľká krajina, ak nerátame iné maličké daňové raje na ostrovoch, kde môžu nielen ozajstní šikovní boháči ale aj zlodeji byť považovaní za vážených klientov. Mimochodom bolo by zaujímavé zistiť koľko mld. Eur spravujú švajčiarske banky slovenským občanom, nie? Možno by sme hneď prestali byť považovaní za chudobných v Európe (ale môžem sa mýliť).

Moja otázka znie. Má vôbec nejaký štát právo takéto niečo robiť a ostatné vydierať? (nepýtam sa či je to možné, lebo to sa de jure aj de fakto deje, ale pýtam sa na váš názor. Ostatne ako vždy. Vďaka.)

OI SK