Kto nás zachráni, keď padne Euro? Máme alternatívu v prípade pádu Eura? Prečo prejsť na vlastnú menu.

10. augusta 2012, Martin, ekonomicke EÚ nazory politika a ekonomika s otazkou Spoločnosť úvahy

Už dlhšie sa polemizuje o tom, či Euro padne pre nemožnosť ECB korigovať dlhy štátov na perifériách. Samozrejme by to bol obrovský šok na finančných trhoch, keby sa také niečo iba naznačilo nieto ešte stalo. Ale preto predsa nemusíme ostať nepripravení. Viem, že zato nik ako často predtým u nás nebude niesť zodpovednosť, iba my občania si to odnesieme, ale prečo sa nepredpripraviť aspoň nepriamo.

V niektorých štátoch, či komunitách už aj zašali. Začali na svojom území platiť, či akceptovať mimo krajiny či územia nekonvertibilnou menou. Ide o Škótsko, pár miest v UK a na severe Talianska. Tiež si uvedomili, že vývozom kapitálu do zahraničia lokálna ekonomika trpí, nehovoriac o tom, že takáto mena je prakticky zachranným riešením pri krachu britskej libry.

Profitujú z toho lokálne podniky, obyvateľstvo, lebo tieto peniaze slúžia ako akumulátor hodnoty v tej oblasti, kde sa akceptujú. V Škótsku to funguje tak, že kto dostane okrem okrem britskej libry aj škótsku, môže tieto peniaze minúť na území celej veľkej Británie, ale nikto mimo VB vám neakceptuje śkótsku libru, takže ju musíte vrátiť do obehu iba vo Veľkej Brtánii.

U nás by to mohlo kľudne fungovať rovnako ako v Škótsku. Pre vývozcov kapitálu by tak nebolo ľahké vyvážať to, čo tu priniesli a držať tak slovenskú ekonomiku permanetne v nedostatku kapitálu ako nevyhnutného zdroja pri akomkoľvek rozvoji.

A keďže okrem nedostatku kapitálu je problémom aj jeho alokácia, čo sa prejavuje vo veľkých sociálnych rozdieloch medzi obyvateľmi, regiónmi a nízkou domácou spotrebou, navthujem distribuovať tieto peniaze postupne každému obyvateľovi krajiny k výplate presne vo výške odvedených odvodov a dene. Lebo čo spraví obyvateľ so zvýšeným príjmom?

V drvivej väčšine ju spotrebuje, čo násedne prebudí obchod a nakopne ekonomiku. Ale aby sa jednoducho nezvýšila inflácia a teda ceny tovarov, musí štát ostať aj naďalej v Eurozóne a zakázať úročiť túto nekonvertibilnú menu. Tým sa nielen zvýši kúpischopnosť obyvateľstva, tým aj štandard občanov, posilná ekonomiku a nakumulej kapitál v nej, ale aj v prípade pádu Eura budeme mať menu, ktorá ho dokáže plne nahradiť a zabránime tým chaosu, ktorý by inak nastal, keby sme neboli pripravení.

Kto neverí nech do Škótska beží, alebo argumentuje. Za každý koment ďakujem.

Viac na www.obcianskainiciativa.sk