Breivikovia aj na Slovensku

16. mája 2012, Martin, história nazory politika politika a ekonomika s otazkou Spoločnosť úvahy

Pravicový extrémisti rovnako ako v Európe, tak aj na Slovensku získavajú na sile. Podľa odhadov je ich v našej krajine okolo 2000. Možno nie veľké číslo, ale všetko nejak začína. Dokonca aj NSDAP začínala s počtom 500 v roku 1920 a už 4 roky nato sedeli v Reichstagu a mali podporu takmer 2 miliónov voličov (6.5%).

Kazdá kríza posilňuje extrémne názory, lebo bežné či konzervatívne sa zdajú nefunkčné. A je to tak. Rovnako ako mäkká ruka a voľnosť nevykreše z dieťaťa poslušného, tak ani štát nevychová z ľudí zodpovedných občanov.

V kríze je najľahší spôsob ako nájsť príčinu všetkého zla vo vonkajšom nepriateľovi, aby sa takýmto populizmom zhadzovania viny na iných získala široká podpora a zjednotenie nespokojných občanov. A podobne ako za čias sily NSDAP, aj u nás je to môže na začiatku vzbudiť hrdosť a možno pár krátkodobých úspechov, ktoré ľudia aj pocítia.

V skutočnosti sa len oddiali a odkloní pozornosť od hlavného problému. Problému nedostatočnej morálky, chýbajúceho poriadku a spravodlivosti. Lebo len v spoločnosti so slabou alebo takmer žiadnou morálkou sa môže do takých zvrátených rozmerov verejného tajomstva rozšíriť korupcia, klientelizmus, nomenklatúra, elitárstvo, bezprávie, mafiánske praktiky a lenivosť štátnych inštitúcií.

Takáto otrávená spoločnosť, kde sa občan cíti ako bezmocný otrok vo vlastnom štáte, pre tieto neduhy, tohto občana vedie k podobným skratovým činom ako spáchal Breivik. Najmä rasistického charakteru, lebo takáto selekcia je ľahko rozpozateľná a uskutočniteľná.

Breivik sa na súde obhajoval tým, že konal v sebaobrane. Ak by však každý z nás použil podobný argument pri konaní násilia na druhom, kde by sme došli? Každý sa dostane z času na čas do situácie, ktorú môže označiť za hraničnú a konať násilne v sebaobrane. Ale len zúfalec sa uchýli k fyzickému násiliu. Násilie produkuje len ďalšie násilie a preto, ak by sme sa vydali touto cestou s najväčšou pravdepodobnosťou dôjdeme k počtu obyvateľov aký bol v praveku, lebo by sme sa všetci vyvraždili. A to všetko by sme konali v záujme vyššeiho dobra.

Pred časom sa v britskej tlači objavil posudok Hitlera z roku 1942, kde ho pomerne presne označili za človeka s mesiášskym sklonom. Koľko takých mesiášov sme tu mali a nakoniec sme zistili, že boli pravým opakom?

Teritoriálne nároky ľudí nie sú o nič menej rozdielne od tých zvieracích. Čo nás potom odlišuje od zvierat? Rozum, ktorý nepoužívame? Srdce, ktorým necítime? Duša, ktorú

nepočujeme? Zlo je len nedostatok dobra. Dodám len, že dobro sa proti zlu nemôže presadiť rovnakými prostriedkami aké používa zlo, inak sa stane zlom samotným. Na presadenie dobra a teda lepšej budúcnosti sa používajú silové nástroje pravdy, poriadku a spravodlivosti.

Buďte extrémni, ale k sebe pri dodržiavaní zákonov pravdy, poriadku a spravodlivosti. Je ľahké byť negatívnym extrémistom v dave vidiacim smietku v oku druhého, ale ťažké byť pozitívnym extrémistom s osobnou zodpovednosťou priznajúcim si brvno vo svojom oku.

www.obcianskainiciativa.sk