Založ si blog

Šibenik – Primošten – Split – Medžugorje – Plitvické jazerá

Jar sa už z nenazdajky začala a zdá sa, že pri súčasnej stúpajúcej teplotnej tendencii aj leto bude krásne teplé a keďže politiky je v dnešných médiách dosť, ponúkam Vám v nasledujúcom článku jeden z námetov na dovolenku. Tentokrát Chorvátsko a konkrétne Šibenik, Primošten, Split, Mežugorje (tu si zájdeme kúsok za Chorvátske hranice do Bosny a Hercegoviny) a Plitvické jazerá.Chorvatsko s nadpismi a oramovanim mensi

Chorvátsko má tzv. Slovenské more a veľmi príbuzný jazyk a keďže sa nachádza relatívne blízko Bratislavy, stojí zato ho navštíviť a zrelaxovať od každodenného rutinného života a najmä stereotypnej práce. Nasledujúce miesta ponúkajú vyváženosť medzi prírodou ako aj kultúrnych pamiatok, ktoré inšpirujú ľudí po stáročia. Odporúčaný čas výletu 6-8 dní a približné náklady cestou autom sú odhadnuté nižšie.

 

1. Šibenik (Oficiálna stránka mestaTuristická stránka)

Prvá zastávka na našej ceste z Bratislavy. Približne 7 hodín autom, ponúka starobylé zákutia uličiek mesta prvýkrát spomínaného už v 11.storočí. Môžete tu nájsť vplyv Benátčanov, Osmanov aj Hobsburgovcov. Nad mestom sa týčia pevnosti Sv. Michala, Mikuláša a Jána postavené ako súčasť hradieb medzi 15. a 17.storočí. No najznámejšia pamiatka mesta, ktorá je dokonca zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO, je miestna goticko-renesančná katedrála  Sv. Jakuba stavaná tromi architektmi 96 rokov (15.-16.storočie) zdobená 71 tvárami žien, mužov a detí.

Mapa centra mesta Šibenik

 

2. Primošten (Oficiálna stránka mesta, Turistická stránka)

Po približne polhodine cesty zo Šibeniku (28 km) dorazíte do Primoštenu. Perly Dalmácie. Bývať v starovekej časti na ostrove sa stale dá za prijateľnú cenu, keď si ako partia zajednáte celý dom. Primošten bol pôvodne iba na ostrove. Jeho história siaha do stredoveku, keď bol na ostrove v 15.storočí postavený kostol sv. Juraja dnes týčiaci sa na kopci ostrova a ukrývajúci vzácnu ikonu Panny Marie. Uličkami z bieleho kameňa sa môžete dostať na malé ale rušné námestie, ktoré je dejiskom kultúrnych a zábavných podujatí. Od námestia až po novú časť na pobreží môžete využiť pomerne širokú ponuku obchodíkov ponúkajúcich suveníry, zábavu a občerstvenie.

Mapa centra mesta Primošten

 

3. Split (Oficiálna stránka mesta, Turistická stránka)

Ak nepatríte k pasívnym turistom a radi spoznávate aj okolie, mesto Split Vás isto nadchne. Nachádza sa asi 60 km juhovýchodne alebo hodinu cesty od Primoštenu. Dnes je to jedno z najväčších miest v Chorvátsku s takmer 200 tisíc obyvateľmi a minulosťou siahajúcou až do obdobia Rímskej ríše, kedy tu cisár Dioklecián postavil svoj paláce už v 3.storočí n.l. a ktorý je aj zapísaný v Zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.  Neskôr v 7.storočí sa tu usadili Slovania a odvtedy bol striedavo pod vplyvom Byzanskej ríše, Benátskej republiky, Uhorska, Rakúsko-Uhorska, Talianska a Nemecka. Ich vplyvmi cítiť ešte aj dnes uličky mesta.

Mapa centra mesta Split alebo alternatívny link (na pravej lište)

 

4. Medžugorje (Oficiálna stránka mestaTuristická stránka)

Ak máte potrebu naplniť sa aj duchovne od Splitu asi 140 km alebo takmer 2 hodiny cesty autom sa nachádza jedno z najznámejších mariánskych pútnických miest Balkánu – Medžugorje. Mestečku dominuje kostol sv. Jakuba postavený začiatkom 20. storočia a spravovaný Františkánmi. 24. júna 1981 sa tu zjavila Panna Mária, s ktorou sa na druhý deň modlili 6 Františkáni. 25. jún sa tak stal aj miestnym sviatkom. Posolstvo, ktoré tu Panna zanechala „Pokoj, pokoj, pokoj – iba pokoj!“ je aj v dnešných časoch aktuálne. Na mieste zjavenia pred kostolom sa nachádza socha Panny Márie. Nad mestečkom na hore Križevac sa tiež týči kríž postavený na výročie smrti Ježiša krista v roku 1900.

Mapa mesta Medžugorje (úplne dole)

 

5. Plitvické jazerá (Oficiálna stránka, Stránka  Národného parku)

Aby duša človeka nebola ukrátená o prírodné krásy odporúčam cestou späť, zastaviť sa v Národnom parku Plitvické jazerá, kde sa natáčal aj Winnetou. Park sa nachádza asi 2 aj ¾ hodiny cesty od Primoštenu a je jedinou prírodnou pamiatkou v Chorvátsku zapísanou v Zozname Svetového dedičstva UNESCO. Park bol založený v roku 1949 a tvorí ho 16 väčších a 201 menších jazier s prevýšením 156 m s najvyšším vodopádom s výškou 78 m. Ročne ho navštívi 200 000 turistov. Ceny vstupného môžete nájsť TU. V jazerách sa dá aj okúpať, čo pred dlhou cestou na Slovensko príde vždy vhod.

Mapa Plitvických jazier alebo alternatívny link

 

So želaním krásnych zážitkov sa nateraz lúčim.

Dobrodošli! :)

 

Doprava:

Navrhovaná cesta autom (odhadovaný čas tam aj späť 20h čistého času, 2000 prejdených km z Bratislavy a späť, náklady: cca 320 Eur pri spotrebe 6.5l/100km a so zarátaním diaľničných poplatkov)

Autobusová doprava link

Vlaková doprava link 

Letecká doprava link

Lodná doprava link

Diaľničné poplatky link

 

Kurz:

Výmenný kurz v Slovenských bankách – HR kuna vs. Euro link

 

Ubytovanie:

Webstránka Chorvátskej turistickej organizácie link 

 

Ceny:

Link 1

Link 2

 

Počasie:

Chorvátsky hydrometeorologický ústav link

 

Užitočné kontakty a informácie:

Zastúpenia Slovenska a výstrahy pre našich občanov link

Užitočné informácie link

Pamiatky svetového dedičstva UNESCO link

 

!!! Dôležité telefónne čísla link !!!

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 1143000x
Priemerná čítanosť článkov: 2781x

Autor blogu