Založ si blog

Štát, s ktorým nesúhlasím.

Kým som bol ešte malý chlapec, bolo moje vnímanie okolia veľmi skreslene.

O reformách, krízach, stranách, ideológiách, systémoch zriadenia a rôznych štruktúrach moci sa mi ani nesnívalo. Stačila lopta a kamaráti a hral sa futbal do noci.

Ale keď tento vek skončí, svet sa otvorí a človek si uvedomí, že je súčasťou jedného z mnohých spoločenstiev, kde platia isté pravidlá, začne uvažovať nad svojim zmyslom a postavením v spoločenstve.

Zmyslom ako môže prispieť k spoločenstvu, s ktorým sa identifikuje. A samozrejme tých spoločenstiev je viac a často sa prelínajú.

Som napríklad Slovák, lebo som sa tu narodil a táto krajina bude mojim domovom do konca života, ale žiaľ nestotožňujem sa so systémom, akým sa tu vládne.

Som napríklad katolík, lebo verím v Boha ako katolíci, ale nestotoťňujem sa so s cirkevnou hierarchiou, aká tu vládne.

Som napríklad Európan, lebo ako Slovák som automaticky Európan, keďže žijeme v Európe, ale nestotožňujem sa so systémom aký v Európe vládne.

Keď niekde povinne prispievam, ale mám za to len prázdne sľuby, mám právo proti tomu protestovať.

Mám právo povedať svoj názor, že so smerovaním takýchto organizovaných spoločenstiev nesúhlasím.

Skvelo to vystihol E. Kant vo svojom kategorickom imperatíve:

„Konaj tak, aby si sa správl k ľudstvu ako ku svojej osobe, k osobe druhého ako k účelu a nikdy nie ako k prostriedku.“ (Druhá formulácia kategorického imperatívu)

 

Kto chce však takýto štát?

Občania? Isto nie, nepoznám človeka, ktorý by bol rád klamaný a stále nato doplácal z vlastného vrecka.

Štátni úradníci? Možno tí vyšších úrovniach pyramídy, ale isto nie tí pod nimi, lebo nepoznám človeka, ktorý by rád pracoval za zlomok platu šefstva či západniara.

Podnikatelia? Možno veľkopodnikatelia a zahraničné investície s dotáciami áno, ale malí a strední ťažko. Nepoznám človeka, ktorý by rád platil konkurencii, aby ho tá mohla zničiť.

Politici? Poslanci pri moci vravia, že doteraz robili a robia podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia a nespravili doteraz podľa seba žiadnu chybu, tak asi takýto štát chcú. Tí v opozícií a nezvolení tvrdia opak, ale chyby si tiež nepripúšťajú, takže asi keby boli pri moci, bolo by to ok.

 

Naskytá sa tu otázka. Komu slúžia politici resp. poslanci, ktorí stanovujú pravidlá hry v tomto štáte?

Tým, kto im lepšie zaplatí alebo tým, kto ich zvolí? Volíme preto, aby sme legitimizovali lepšie zaplatených súkromníkov vo vedení štátu? Ako odstraníme alebo znemožníme nitkám lobistických skupín hýbať štátom?

 

Možno mi neuveríte, veď v takej dobe žijeme, že nikomu sa neoplatí veriť, lebo každý môže mať postranný úmysel a preto treba sledovať svoje záujmy, ale riešenie je v podstate celkom jednoduché. Spočíva v zrealizovaní troch jednoduchých bodoch.

1. Zaradiť do právneho systému platnosť dôkazov získaných nahrávkou bez oficiálneho povolenia. (aby sa mohli odsúdiť zlodeji verejného majetku za 23 rokov)

2. Možnosť pre kandidátov zaviazať sa verejnosti mandátnou zmluvou. (aby sa cez ňu zaviazali k svojmu volebnému programu a mohli by byť tak odvolaní v prípade zvolenia / braní na politickú zodpovednosť skôr ako v nových voľbých, prípadne mohli byť odvolaní rovnakým počtom petičných podpisov ako získali vo voľbách)

3. Zaviesť povinnosť riadiť sa výsledkami referenda a zrušenie kvôra nutného pre platnosť referenda.

 

Po týchto troch požiadavkách už nebudete musieť voliť najlepších klamárov bez možnosti reklamácie a politici si nebudú môcť beztrestne robiť, čo chcú počas volebného obdobia. Všetko samozrejme len v prípade, že ste občania tohto štátu, ale nesúhlasíte so systémom, cez ktorý tu vládnu lobistické skupiny.

 

Ďakujem, že Vám nie je jedno, v akej spoločnosti žijete a dokážete si vytvoriť vlastný názor.

Iba spolu dokážeme napraviť, čo sa tu roky ticho tolerovalo a deformovalo Slovensko.

Charta občana SRaj na FB

 

Názory prezentovné v blogu sú len a len mojimi osobnými názormi a vychádzajú z osobného presvedčenia spísaného v Charte občana SR, ktoré sa nemusia/môžu zhodovať s názormi iných. Ďakujem za pochopenie.

Tag:

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

Sojuz, ISS, vesmírna stanica

Ruskí astronauti vystúpia do vesmíru, aby skontrolovali vonkajší plášť poškodeného Sojuzu

19.09.2018 07:37

Ruskí astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici uskutočnia výstup do otvoreného vesmíru, aby preskúmali sekciu, kde došlo k úniku vzduchu.

žena, nákup cez internet, notebook

Riziko kúpy cez internet je vysoké, zákazníci nedostali ani tovar, ani peniaze

19.09.2018 06:36

Praktiky internetových predajcov niekedy nepoznajú hranice.

trump

Smutné, komentoval Trump zostrelenie ruského lietadla v Sýrii

19.09.2018 06:15

Americký prezident Donald Trump vyjadril znepokojenie v súvislosti so zostrelením ruského vojenského lietadla Il-20 sýrskou protivzdušnou obranou.

Kim Čong-un

Kórejský polostrov bez jadrových zbraní? Kim súhlasil s demontážou zariadení

19.09.2018 06:08, aktualizované: 07:20

Severná Kórea súhlasila s prijatím konkrétnych krokov smerujúcich k denuklearizácii Kórejského polostrova.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 1124285x
Priemerná čítanosť článkov: 2735x

Autor blogu