Založ si blog

Tri paradoxy RKC alebo Cirkvi už ani cent navyše, veď platím dane!

RKC (Rímskokatolícka cirkev) sa odjakživa pasovala do role ochrancu spravodlivých a utláčaných. No nikdy sa nepostavila na odpor voči zneužívaniu moci verejnými predstaviteľmi, ba práve naopak stále bola jedna ruka s hocakým vedením po stáročia, či už oficiálne alebo neoficiálne.

(Roman-catholic Church (RCC) set itself to the position of defender of rightful and suppressed ones. But RCC never stood up against the misuse of the power by public representatives, actually made just opposite and were hand in hand with them during the centuries officially or unofficially.)

 

Veď niet sa čo čudovať, keď počas stredoveku dostávala štedré dary od panovníkov a tak nahonobila obrovské hmotné bohatstvo, v novoveku si udržiavala privilegované vzťahy s predstaviteľmi štátov, trocha sa jej zhoršilo postavenie za čias socializmu, ktorý ju síce platil, ale už jej nedal takú moc vplývať na smerovanie štátu a to sa mu stalo osudným, no od 89 má RKC opäť dominantné postavenie a vplyv na dianie v spoločnosti a tým pádom aj v štáte.

(No wonder, during the middle age RCC got generous gifts from monarch and by that RCC acquired huge material fortune, in modern age RCC kept holding its privileged relations with public representatives, during socialism era there was bit worsened times although RCC was paid by government, but had not so strong influence in state policy what RCC revenged to socialists, but from 89 on RCC has again dominant status and influence in society and by that in whole state.)

 

Približne 30 miliónov Eur ročne, ktoré štát dáva na platy duchovných a vatikánska zmluva dávajú RKC neprimerané postavenie v hocktorej občianskej spoločnosti.

(Around 30 milion Euros RCC receives from state budget every year and implementation of vatican treaty give to RCC inadequate status in any kind citizen society.)

 

Ak je podľa RKC, ktorá predstavuje dominantnú cirkev na Slovensku všetko v štáte s kostolným poriadkom a nie je potrebné ani trocha skritizovať vrchnosť, tak ako dokáže kritizovať ľudí, nemala by suplovať do verejných služieb ako cirkevné školy, centrá pre slobodné matky, bezdomovcov, či opustené deti a podobne.

(If is everything fine in our society in our state by RCC and there is no need to criticize representatives like regular people are criticized then RCC should not substitute government in providing public services like church schools, centers for single mothers, homeless people or orphans and so on.)

 

Schizofrénia RKC spočíva v troch základných paradoxoch.

1. Napriek drvivej väčšine prijímov plynúcich od ľudí, ľudí kritizujú, ale vrchnosť v štáte nie, pritom pochybenia vrchnosti suplujú svojimi službami za príspevky od veriacich.

2. Hlása skromnosť a príkladnosť v chovaní, ale sami predstavitelia cirkvi konajú pravý opak.

3. Hlása, že nemá čo skrývať, ale napriek tomu ostáva mnoho otázok spojených s jej finančnými tokmi a vlastníctvom majetku nezodpovedaných.

(Schizophrenia of RCC lies in three basic paradoxes.

1. In spite of most of RCC income flows from regular people, the people who are criticized, but the representatives are not and their errors are substituted by services provided by RCC funded by contribution from believers.

2. RCC claims modesty, humility and exemplar behavior to people, but its own representatives do act right the opposite.

3. RCC claims there is nothing to hide, but despite of that RCC keeps avoiding to answer to questions regarding its financial flows and ownership of properties and other values.)

 

Dámy a páni, veriaci aj neveriaci. nezdá sa Vám podivné žiadať dodržiavanie prikázaní, ak ich ani vlastní nedodržiavajú?

Človek by sa nemal báť, že bude zatratení preto, že nedal RKC milodar, ani preto, že nebol na omši, ale preto, že nemiloval blížneho svojho ako seba samého. Že nešíril pravdu a že zneužil svoje postavenie.

(Laddies and gentlemen, believers and misbelievers isn´t here something strange when RCC request to follow commandments that are not followed by its own representatives? Man should not fear of perdition because he/she doesn´t give thank offering or because of not participating on the mass, but because of not loving your neighbor as you love yourself. Because you are not spreading truth and because you misused your status.)

 

Alebo sa za posledných 2000 rokov až toľko zmenilo v RKC?

(Or there has been a great change in RCC during 2000 years?)

 

Oddnes ani cent nedám na milodar, veď ich platím cez dane.

(From no on I won´t give no cent on thank offering, I pay it through taxes.)

 

Ďakujem, že Vám nie je jedno, v akej spoločnosti žijete.

(Thank you that you care in what kind of society you live.)

Iba spolu dokážeme napraviť, čo sme roky ticho tolerovali!

(Only all together we can fix what we have quietly tolerated many years!)

Ď A K U J E M !

(THANK YOU!)

Charta občana SR (Declaration of citizen of SRaj na (also on) FB

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

doprava, dialnica, obchvat,

Diaľničné známky na rok 2019 začnú predávať 15. decembra

11.12.2018 08:25

Od soboty 15. decembra si budú môcť motoristi kúpiť elektronické diaľničné známky na rok 2019.

APTOPIX Putin Merkel G20 Germany

Merkelová vyzvala Putina, aby prepustil ukrajinských námorníkov

11.12.2018 08:11

Okrem toho obaja lídri diskutovali aj o tranzite plynu cez Ukrajinu po roku 2019.

Erik Kližan

VIDEO: Príbeh môže vyrozprávať aj jedna tehla

11.12.2018 08:00

Vďaka jednej tehle je možné dopátrať sa k zabudnutej histórii, datovať vek stavieb a získať neoceniteľný zdroj informácií.

Venezuela, Maduro,

Inflácia vo Venezuele prekročila milión percent

11.12.2018 07:21

Medziročná miera inflácie vo Venezuele v novembri dosiahla 1,3 milióna percent.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 1143368x
Priemerná čítanosť článkov: 2782x

Autor blogu