Založ si blog

Potrebuje EÚ reformu, alebo sa rozpadne?

V súčasnosti si 22% obyvateľov EÚ myslí, že veci v EÚ idú správnym smerom, no až 52% obyvateľov si myslí opak. Na Slovensku je pomer 28/49.

Dôvera v EÚ inštitúcie ako Európsky súdny dvor, Európsky parlament, Európska komisia a Rada Európy je na Slovensku pomerne vysoký (62%,54%,53%,50%), čo je nad EÚ priemerom, kde najmenšiu dôveru poberajú tieto inštitúcie v krajinách zasiahnutých krízou (Grécko, Španielsko, Taliansko) a vo Veľkej Británii, kde EÚ inštitúciám verí každý tretí až štvrtý občan (info Eurobarometer 78 Dec.2012).

 

Niet sa čo čudovať. Hoci EÚ bol na počiatku dobrý projekt, dnes sa zdá, akoby sa odklonil od svojho pôvodného zámeru.

Kríza núti krajiny robiť protekcionistické opatrenia na ochranu svojich ekonomík a tie tieto opatrenia prenášajú na pôdu EÚ podľa sily svojej diplomacie a postavenia v EÚ inštitúciách.

A práve tu je najväčší problém. Rovnosť príležitostí a otvorený trh je zrazu deformovaný rôznymi byrokratickými obmedzeniami každej z krajín.

Ak teda nie sú stanovené jasné pravidlá platiace pre všetkých bez výnimiek (negatívny prípad je porušovanie maastrichtských kritérií), potom sa nedá hovoriť o demokratických procesoch v EÚ a EÚ stráca podporu.

Voľný trh je zrazu plný nových a novších bariér krajín snažiacich sa chrániť svoje ekonomiky, svoje status quo. Ostatne EÚ sa snaží tieto problémy riešiť cez Zelenú a Bielu knihuale to je stále o krok pozadu. Je potrebné niečo nové, čo by neplátalo diery, ale zabránilo ich vzniku. No obávam sa, že nato EÚ byrokrati nemajú dostatočné kompetencie a ani neexistuje politická vôľa.

Potom sa naskytá otázka, či EÚ je tu pre ľudí, alebo pre politikov, ktorí si tak iba vytvárajú zásterku pred ozajstným dôvodom bačovaním si vo svojom ovčinci.

 

Druhým a nemenej závažným dôvodom ku skepticizmu je lobizmus napojený na najvyššie kruhy EÚ (viď. prípad Eurožiarovky a neustále zapnuté svetlá na autách). Lobizmus je zhubným nádorom pre každú demokraciu v každom spoločenstve, rovnako aj v EÚ. Pokým bude tento neduh v EÚ, nikdy nemôže nastať, že trh si vyberie to najlepšie a prirodzený vývoj sa bude neustále deformovať.

Iróniou je, že práve liberáli sa v tomto popierajú, keď mnohí sú za voľný trh, no na druhej strane lobujú za záujmy súkromných korporácií. Pritom spravodlivý a efektívny výber je nestranný a nie dosiahnutý lobistickým spôsobom.

 

EÚ je teda nutné zreformovať. Zmeniť boj národov na spoluprácu. Zmeniť ju na ozajstnú úniu slúžiacu jej občanom a nie politikom, byrokratom a lobistom.

 

Preto jej niekedy treba pohroziť a nielen nekriticky preberať to, čo sa o tretej v noci na schôdzi premiérov odsúhlasí, lebo všetci sú vyčerpaní a chcú ísť spať.

 

Toto je pokus o definovanie vízie. Pokus, na ktorom sa už doteraz podieľalo mnoho občanov svojimi pripomienkami a názormi. Pridajte sa aj vy. Ovplyvnite smer Slovenska a možno aj EÚ. Sme zvedaví na váš názor. Doteraz zozbierané občianske požiadavky pre spravodlivú spoločnosť a budúcnosť s nádejov pre občanov môžete nájsť na Charte OI SK, ktorú tiež môžete podporiť na FB TU.

 

Ďakujem, že Vám nie je jedno, v akej spoločnosti žijete.

Iba spolu dokážeme napraviť, čo sme 23 rokov ticho tolerovali!

Ď A K U J E M !

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

Bialowiežský prales, Poľsko

Poľsku hrozí za výrub v pralese pokuta 100 000 eur denne

20.11.2017 22:05

Poľsko musí okamžite prestať rúbať v chránenom Bialowiežskom pralese, alebo zaplatí každý deň pokutu 100 000 eur. Rozhodol o tom súdny dvor Európskej únie.

bitcoin, mena, platidlo

Hodnota bitcoinu prekročila hranicu 8-tisíc dolárov

20.11.2017 21:34

Digitálna mena bitcoin pokračuje v raste na nové rekordy a prvýkrát prekonala 8000 dolárov.

trump

Trump: USA opäť zaradí KĽDR na zoznam podporovateľov terorizmu

20.11.2017 20:27, aktualizované: 22:07

Spojené štáty opäť začlení KĽDR na zoznam krajín podporujúcich terorizmus. V pondelok to podľa agentúry Reuters oznámil americký prezident Donald Trump.

kompa Gabčíkovo

Gabčíkovo: Bude kompa aj dva tunely?

20.11.2017 20:00

Odborníci zatiaľ dávajú zelenú projektu dvoch tunelov popod prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 956839x
Priemerná čítanosť článkov: 2328x

Autor blogu