Založ si blog

Čo nám pomôže viac ako akýkoľvek stranícky balíček opatrení

Z každého doterajšieho balíčka opatrení, či reforiem som mal dojem, že je to bič na občana, aby viac platil, ale nie bič na obchodné spoločnosti, boháčov skrytých za týmito spoločnosťami, medzinárodné korporácie, organizácie atď. bez zodpovednosti, ktoré si to môžu dovoliť, lebo úplatkami (sofistikovane nazvané lobbingom) si dokázali zdeformovať zákony vo svoj prospech. Kde síce nemajú právo, ale majú nárok na napr. ochranu obchodného mena, slobodného prístupu na trh, slobodného pohybu a mohli by sme pokračovať.

Občan hoc aj podľa ústavy právo má, nemá však naň podľa zákonov nárok. Má tak nárok platiť dane na vytunelované banky, aby tie mohli byť po oddlžení sprivatizované, na platenie paušálnych náhrad, všetkých daní firiem, bánk, zlatých padákov, politických nominantov, straníckych sponzorov a medzinárodnú lobby. Bolo by pekné už o tom, že štát je tu pre občana a nie občan pre štát, prestať len hovoriť, ale aj uskutočniť to. K tomu nám môžu dopomôcť nasledujúce návrhy a náš spoločný aktívny boj za naše prirodzené práva.

1. Štátom zabezpečená bezplatná základná sieť zdravotnej starostlivosti a vzdelávania.

2. Zákaz stratového štátneho či iného verejného rozpočtu.

3. Vystúpenie z NATO, vyhlásenie neutrality.

4. Všetky strategické prírodne zdroje a siete patriace štátu = verejnosti, súkromník si ich môže iba prenajímať, zákaz privatizácie týchto zdrojov a sietí. Nadobudnúť do vlastníctva štátu prirodzené sieťové monopoly, aby sa predišlo zneužitiu dominantného postavenia na trhu, spravovať siete a vpúšťať do nich za paušálne poplatky poskytovateľov služieb a tým dosiahnuť rovnosť príležitostí aj v týchto sektoroch.

5. Každoročné zúčtovanie vlády, parlamentu, ministerstiev, VÚC, miest a obcí o ich stave a prezidenta o stave štátu.

6. Zákaz obchodovania s firmami z daňových rajov a ich podnikateľských aktivít na území SR.

7. Zavedenie duálnej vonku nekonvertibilnej a bezúročnej meny slovenskej koruny vo výmennom kurze 1:1.

a: Spôsob zavedenia: Celoplošne pridanie k platu/dôchodku/príjmu každého občana po dobu 3 mesiacov SKK v hodnote odvodov a daní, zákaz úročenia tejto meny.

b: Cieľ: Dostať kapitál do reálnej ekonomiky a rozbehnúť produkciu a spotrebu ťahanú domácou spotrebou.

8. Zavedenie minimálnej a maximálnej mzdy vo verejnej sfére a rovnakých platových zákonov pre všetky skupiny verejnej sféry a jej naviazanie na priemernú mzdu v NH (nielen lekárov a sestričiek, zrušiť odstupné poslancov, keďže sú volení na dobu určitú, povinne zverejňovať všetky zmluvy štátnych zamestnancov, alebo aspoň všetky príjmy a zamestnanecké výhody najmä vrcholových manažérov štátnych podnikov).

9. Zavedenie povinnosti automatického zverejňovania všetkých výdavkov a príjmov verejnej správy a samosprávy a spolu s nimi súvisiacou dokumentáciou dopodrobna na stanovených verejných miestach a internetovej stránke konkrétnej inštitúcie.

10. Zrušenie trestnoprávnej imunity, zrovnoprávnenie občanov s verejnými činiteľmi a zavedenie hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov, nominantov a osôb spravujúcich, nakladajúcich s verejnými statkami.

11. Zmena volebného systému na väčšinový s nepárnym počtom obvodov a možnosťou voliť aj nestraníkov a zníženie volebnej kaucie na 5000 Eur.

12. Možnosť voleného zástupcu odvolať rovnakým počtom hlasov voličov/občanov, aký získal pri voľbách cez petíciu aj nahradenie ďalším v poradí s najviac dosiahnutými hlasmi v obvode (nie automaticky náhradníkom zo strany).

13. Zníženie počtu poslancov na nepárny počet (napr. 99) a zadefinovanie nominačných postov vo verejnej správe.

14. Zníženie kvóra na vypísanie referenda (napr. na 10% počtu občanov žijúcich na území, ktorého sa referendum týka), termín vyhlásenia referenda sa predĺži na rok, aby sa mohla vyvolať celospoločenská debata (priestor vo verejnoprávnych médiách) a zrušenie kvóra pre vyhlásenie platnosti referenda.

15. Zavedenie povinnosti zúčastniť sa na voľbách s možnosťou nemám koho voliť = volím úradnícku vládu a následne zavedenie elektronických volieb a aj pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

16. Zavedenie transparentných občanmi kontrolovateľných výberových procesov (aby sa predišlo šitiu výberového procesu na mieru) na pozície vo verejnej správe a samospráve.

17. Zúženie, zmodernizovanie, zelektronizovanie a vzájomné prepojenie inštitúcii verejnej správy. (Aby sa zjednodušila administratíve a aby občan nemusel chodiť od úradu k úradu, aby sa zrýchlili a prepojili procesy inštitúcií verejnej správy a samosprávy, ušetrili verejné finančné prostriedky ako aj prostriedky a čas občanov.)

18. Zúženie štátnej správy, zvýšenie jej efektivity modernizáciou a zavedením mechanizmov sledujúcich efektivitu práce (aj manažérov) a pravidelné zisťovanie spätnej väzby Štatistickým úradom a vytvorenie Centrálneho úradu sťažností občanov.

19. Zavedenie štatistického zisťovania národnosti, rasy, štátnej príslušnosti pri každom styku so verejnou správou, samosprávou a štátnymi inštitúciami a orgánmi s cieľom zabrániť akejkoľvek diskriminácií vo vzťahu občan štát.

20. Zavedenie manažérskych zmlúv v štátnych podnikoch pre vrcholových manažérov, kde plat a bonusy budú pevne napojené na hospodárenie štátneho podniku.

21. Zavedenie zásady: jeden človek, jeden verejný mandát, jeden plat.

22. Odsúdenie a potrestanie verejných činiteľov, ktorí boli účastníkmi v kauzách, kde sa vytuneloval, či okradol štát, zhabanie ich majetku a výkon trestu vo väzenských pracovných táboroch. Zavedenie zákona a trestu za zneužitie moci verejného činiteľa použiteľného pri korupcii.

23. Zavedenie mechanizmov vzájomnej kontroly výkonnej, zákonodarnej a súdnej moci a zachovanie určitej miery nezávislosti navzájom. Tj. Verejné voľby sudcov do najvyšších súdnych orgánov spojených s voľbami do NRSR.

24. Zlepšenie vymožiteľnosti práva stanovením presných časových harmonogramov a max. časovej dĺžky a výšky peňažných výdavkov na súdne konanie a zrušenie definitívy sudcov.

25. Zavedenie verejných pojednávaní a kamerových systémov do každej súdnej siene a online prenosov na stránke MS SR.

26. Podpora malých a stredných podnikateľov so sídlom na Slovensku.

27. Zavedenie princípu: Kto poruší právo druhého, automaticky sa vzdáva práva svojho. Zvýšenie trestov a zavedenie trestu verejných prác pre každého väzňa, aby sa nemrhali verejné financie na takéto živly.

28. Zavedenie preukazovania nadobudnutého majetku a to i pri dedení, ešte pred prevodom dedičského podielu zdokladovať, že majetok bol nadobudnutý z riadnych a zdanených príjmov. V prípade daru, že darca tieto prostriedky nadobudol z riadnych a zdanených príjmov. Povinnosť finančnej polície robiť kontrolu cez kataster a evidenciu motorových vozidiel.

29. Zváženie zotrvania v EÚ a skôr prestup do EFTA = Európskeho združenia voľného obchodu.

30. Zriadenie verejnoprávneho TV aj rozhlasového kanálu a online prenosov na stránkach jednotlivých ministerstiev a vlády, kde sa budú prenášať prenosy NRSR, verejných podujatí, zameraný na verejné dianie a politiku s cieľom priblížiť verejné dianie bližšie k občanovi.

31. Odluka cirkvi od štátu, súpis jej majetku a jej zdanenie.

32. Nová občianska ústava = najdôležitejší bod.

Prosím podeľte sa s nami o vylepšenie týchto návrhov, pomôžte ich šírením a pridajte sa k nám. Ďakujem.

www.obcianskainiciativa.sk

 

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

jemen, loď, prístav, more, hudajda

Bojujúce strany v Jemene dospeli k dohode o Hudajde

13.12.2018 14:35

Dôjde k stiahnutiu vládnych síl, ako aj síl povstalcov zo strategicky dôležitého prístavného mesta Hudajda.

Kolarovo, Zadrzani, Kuciak, NAKA, polícia

NAKA rozbila drogovú zločineckú skupinu, po razii obvinili 19 osôb

13.12.2018 14:13

Zločinecká skupina operovala prevažne v mestách Sereď, Galanta, Trnava a ich okolí.

hákový kríž, swastika, nacizmus, fašizmus

Juhoafričan dostal za hajlovanie v Šenkviciach štyri mesiace

13.12.2018 14:11

Odsúdený uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste.

Jens Stoltenberg

NATO poskytne Ukrajine vojenskú pomoc vrátane utajeného spojenia

13.12.2018 13:49

Podľa agentúry TASS ide o odpoveď NATO na incident v Kerčskom prielive.

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 1144006x
Priemerná čítanosť článkov: 2783x

Autor blogu