Založ si blog

EÚ a Eurozóna obrovský podvod vykonaný na Slovensku. Kto vlastne koho potrebuje?

V roku 2004, keď sme vstupovali do EÚ, sme boli všetci plní nádejí o vstupe do prestížneho klubu, kde nás už nebudú brať za menejcenných. V roku 2009 sa situácia opakovala, keď sme dúfali, že Euro nám pomôže vyrovnať platové rozdiely. Čo sa však stalo? Od vstupu do EÚ sú na nás uvaľované rôzne sankcie, obmedzenia (krátkodobé, dlhodobejšie, priame aj nepriame), proste aj keď sme členmi sme len druhoradí občania. V prípade Eura sme krajinou s platmi polovičnými, alebo ešte menšími, ale s cenami rovnakými ako má západ, hlavne, že medzinárodné podniky stratili transakčné poplatky, ale v zvýšení našich platov sa to neodrazilo, no v zvýšení cien áno.

Zaujímavý bol postreh jednej mojej kolegyne, ktorá porovnala ceny paušálov toho istého operátora na SVK a toť čo by kameňom človek dohodil Rakúskeho. Rakúsky poskytuje za menšiu cenu, viac minút dokonca aj do iných sietí aj mimo Rakúska, nadupaný mobil za 1 Euro. Prečo bohatší a lepšie zarábajúci majú platiť menej ako chudobní? No lebo oni sa vedia brániť a kritizovať verejne. Za nás sa nikdy nepostavili ani naši verejní činitelia (veď blokujú prístup ďalšieho operátora už koľko rokov, pričom je verejne známe, že súčasní operátori každý rok zaplatia kompetentným do vrecka, aby sa situácia udržala aká je, lebo oni môžu ryžovať a z toho platiť aj úplatky. Aké dômyselné.)

Ale odbočil som. Skúsme triezvo zhodnotiť pozitíva a negatíva členstva v EÚ a Eurozóne. Možno na niečo zabudnem, preto prosím ma v komentoch kľudne doplňte.

 

EÚ plusy:

1. sme bez hraníc a môžeme za istých okolností pracovať aj v iných krajinách,

2. prestížne členstvo v klube najsilnejších ekonomík sveta,

3. dotácie z EÚ fondov (sme väčší poberateľ ako prispievateľ).

 

EÚ mínusy:

1. diktát Bruselu, povinné implementovanie nariadení a tým strata možností rozhodovania sa inak,

2. naše hranice sú otvorené pre zahraničných bez obmedzení, ale pre nás stále existujú nepriame, skryté bariéry,

3. síce sme väčší poberateľ ako prispievateľ, ale nedokážeme tieto prostriedky plne čerpať, plus Brusel výmenou zato diktuje kvóty našim poľnohospodárom a dotuje ich menšími sumami ako zahraničných, čo našich poľnohospodárov likviduje,

4. keďže sme strašne malý štát nemáme takmer žiaden vplyv pri prijímaní nariadení, rozhodnutí a zákonov v EÚ parlamente, ergo len najväčšie štáty diktujú svoju politiku a my sa stávame poslušnými kolóniami,

5. EÚ sa nikdy medzinárodne nepostavila na stranu Východoeurópanov (napr. prípad uvalenia víz Kanadou, či USA, pre Slovensko, Česko, či iný východoeurópske štáty).

 

Euro plusy:

1. jedna pomerne silná mena,

2. žiadne transakčné poplatky pre podnikateľov a našich občanov, keď idú do krajiny Eurozóny.

 

Euro mínusy:

1. musíme garantovať a neskôr prispieť do Eurovalu ekonomikám, kde sociálny štandard a životná úroveň je vyššia ako tá naša,

2. zahraničné firmy majú uľahčený prístup do našej ekonomiky a tak veľmi ľahko zdvíhajú ceny aj nad rámec Európskych, ale platy držia na nízkych úrovniach,

3. silná mena bráni znižovaniu dlhov cez devalváciu,

4. síce jedna centrálna banka, ale 13 prístupov a nesúrodá fiškálna politika, bez sankcií pre starých členov za porušovanie maastrichtských kritérií.

 

Možno ste zaznamenali, že Fíni vypočítali, že keby odišli z EÚ a Eurozóny posilnilo by to ich HDP o 10-15%, samozrejme za predpokladu, že vystúpia z týchto organizácií medzi prvými. Kto skôr vystúpi bude mať výhodu, lebo neskôr to môže byť veľmi chaotické. Keď nebudeme mať alternatívu, pôjdeme v ústrety katastrofe ako prasa na jatky.

Na záver by som to zhrnul nasledovne. Pri vstupe do EÚ sme boli oklamaní tvrdením, že si budeme rovní so Západoeurópanmi a ešte ani osem rokov po nie sme, ani ekonomicky, ani právami. Pri vstupe do Eurozóny sme zase boli podvedení tak, že nám bolo zatajené beztrestné nedodržiavanie maastrichtských kritérií, klamanie o makroekonomických stavoch starých krajín. Prečo máme teda zotrvať v zoskupeniach, ktoré nás iba využili pre rozšírenie svojho vplyvu a získanie prístupu na nové trhy klamstvom?

 

Na tejto stránke v sekcii politický názor sa ponúka aj alternatíva > Občianska Iniciatíva SK

 

 

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

PREZIDENT, andrej kiska, peter kažimír, minister financii

Politika škodí diaľnici v Prešove

25.02.2017 07:00

Prešovčania sa aktuálnymi protestami márne dožadujú štartu výstavbu roky očakávaného diaľničného obchvatu.

Naďa Savčenková

Savčenková pricestovala do Donbasu, žiada prepustenie väzňov

24.02.2017 22:09

Ukrajinská zákonodarkyňa Naďa Savčenková v piatok navštívila separatistickú východnú oblasť Donbas, aby sa tam stretla s ukrajinskými väzňami.

Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea

Severokórejský veľvyslanec v Česku sa neukazuje. Bojí sa o život?

24.02.2017 21:42

Smrť nevlastného brata vodcu Kim Čong-una pritiahla pozornosť na severokórejského veľvyslanca v Prahe Kim Pchjong-ila, ktorý je strýkom súčasného lídra.

Euro, peniaze, bankovky

EPH ovládol Křetínský, investori z J&T odchádzajú

24.02.2017 21:15

Podnikateľ Daniel Křetínský sa stal väčšinovým vlastníkom Energetického a priemyselného holdingu (EPH).

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 884928x
Priemerná čítanosť článkov: 2153x

Autor blogu