Založ si blog

Ilúzie o kresťanskej cirkvi – zmenili sa pravdy hlásané Ježišom za 2000 rokov?

Od malička mi pripadalo divné, aj keď teraz ako dospelý sa nato pozerám inak, ako cirkev hlása chudobu, poslušnosť, odpúšťanie a lásku a pritom sa správa úplne opačne v určitých prípadoch. Je cirkev ozaj nositeľom a ochráncom tých istých ideí, ktoré sa započali pred viac ako 2000 rokmi a sú ozaj v tom istom zmysle chápané ako za dôb Pána Ježiša? Pre koho je tu cirkev?

S uchovávaním myšlienky, náboženstva, ideológie, ktorú Pán Ježiš rozvinul bolo už na začiatku isté, že tak jasnú, rovnostársku a pozitívnu myšlienku treba buď zničiť, alebo sa jej chytiť. Vieme, že ani najmocnejšiemu impériu tých čias sa potlačiť šírenie kresťanstva na začiatku nepodarilo. Práve naopak. Ešte sa posilnila a dostala nový rozmer.

Dnes, keď do popredia prichádzajú sociálne pomery medzi ľuďmi a otvárajú sa diskusie o spravodlivosti a funkčnosti kapitalistického systému a systému zastupiteľskej „demokracie“, je zaujímavé ako cirkev cez dogmatický prístup po stáročia dokázala prežiť a dokonca si posilniť moc na svetskú sféru. Ako?

Predsa cez dogmy a vydávanie sa za jediných správnych šíriteľov a strážcov ideológie/náboženstva, ktoré bolo tak unikátne, pozitívne a plné nádeje pre všetkých bez rozdielu, že žiadna sila to nedokázala zastaviť, či ponúknuť lepší myšlienkový komplex. A ako to už všade býva aj toto sa zneužilo v prospech vytvorenia organizácie, ktorá nemala byť materiálnou, ale iba dobrovoľnou sieťou horlivcov šíriacich posolstvo nádeje pre všetkých ľudí.

Skúste sa zamyslieť, kto ustanovil dogmy, kedy a ako vznikli. Oni nevzišli z úst Ježiša, či Boha. Vznikli na konciloch a tam sa formovali a formovali ich vyvolení. A aby ich rozhodnutia boli nenapadnuteľné, tak sa k tomuto účelu vymyslela story o neustálom osvecovaní najvyšších predstaviteľom organizácie duchom svätým a teda vnuknutím Boha samotného. To zabraňovala čoby len pomyslieť, že rozhodnutie o smerovaní a ďalšom smerovaní cirkvi môže mať úplne prozaickejšie dôvody a vôbec nemusí ísť o Božiu vôľu.

Biblia ako najdogmatickejšia kniha skompilovaná tak, aby tie pasáže, ktoré nevyhovovali cirkvi ako organizácii a ktoré mohli potenciálne z vnútra nahlodať dokonalú podriadenosť ovečiek sa vyhodili, alebo úplne zavrhli ako podvodné, či nepravé. V tých časom rovnako ako aj teraz, keďže mocní mohli pravdu ovplyvniť, tak sa vytvorila najdokonalejšia a najpevnejšia organizácia, ktorá sama púšťala pravdu tak skreslenú ako im vyhovovala. Môžeme to nazvať aj propaganda, selektovanie informácií či cenzúra.

Som názoru, že pravda, ak nie je celá, nie je pravda a preto by som rovnako ako v svetských organizáciách tak aj náboženských chcel poznať celú pravdu. Pravdu, ktorú sami hlásajú, že treba poznať, v podstate hocaká by bola. Lebo len vtedy, keď budeme všetci poznať celú a neskreslenú pravdu sa môžeme zbaviť masiek a prestať hrať divadlo. Pravda je oslobodzujúca a pravda vždy vypláva časom na povrch.

Ako aj teraz, keď si ľudia uvedomujú, že prepych cirkvi je pravým opakom toho, čo Ježiš hlásal. Že ľudia začínajú tušiť a uvedomovať si (až na pár dogmatikov), že nie každý pápež a cirkevný hodnostár bol vždy neomylný a mal napojenie na Boha a že cirkev samotná sa časom odklonila od myšlienky, ktorú mala chrániť a šíriť. Ale domnievam sa, že stále ešte existujú ostrovčeky chrániace a najme správajúce sa podľa učenia Ježiša. Tými sú podľa môjho názoru rehole, ktoré sa majú sľub chudoby, aj keď nešťastím je, že sú aj tak riadené organizáciou cirkvou.

Ktovie čo by Ježiš povedal nato ako sa jeho učenie vyvinulo a čo povie, keď ozaj príde v posledný deň sveta, na naše divadlo a „pravdy“, ktorých sa slepo pridržiavame.

 

Hovorme si pravdu www.obcianskainiciativa.sk

 

. Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

10.03.2016

Kým SDKÚ a KDH sa pre svoju vzdialenosť od reality slovenského občana dostali mimo parlament. Súčasné pravo-ľavé bitky o koryto môžu priviesť ďalšie "štandardné" strany mimo parlament, viac »

. Zbraňami demokracie proti každemu typu demagógie.

09.03.2016

Aj vy sa niekedy pýtate: Kde je tá povestná novinárska objektivita, keď sa do relácií nepozývajú všetky dotknuté strany? Kde je tá demokratická transparentnosť a mechanizmus ochrany právneho viac »

. Možno aj o tebe.

08.03.2015

Ty. Nečuduj sa. Veď aj o tebe to bude... Ty! Čo už len ja? Ja len rozprávam. Ale to ty žiješ. Na základe skúsenosti s tebou to tu píšem. Ešte stále netušíš o čom tu hovorím? No predsa viac »

PREZIDENT, andrej kiska, peter kažimír, minister financii

Politika škodí diaľnici v Prešove

25.02.2017 07:00

Prešovčania sa aktuálnymi protestami márne dožadujú štartu výstavbu roky očakávaného diaľničného obchvatu.

Naďa Savčenková

Savčenková pricestovala do Donbasu, žiada prepustenie väzňov

24.02.2017 22:09

Ukrajinská zákonodarkyňa Naďa Savčenková v piatok navštívila separatistickú východnú oblasť Donbas, aby sa tam stretla s ukrajinskými väzňami.

Kim Čong-un, KĽDR, Severná Kórea

Severokórejský veľvyslanec v Česku sa neukazuje. Bojí sa o život?

24.02.2017 21:42

Smrť nevlastného brata vodcu Kim Čong-una pritiahla pozornosť na severokórejského veľvyslanca v Prahe Kim Pchjong-ila, ktorý je strýkom súčasného lídra.

Euro, peniaze, bankovky

EPH ovládol Křetínský, investori z J&T odchádzajú

24.02.2017 21:15

Podnikateľ Daniel Křetínský sa stal väčšinovým vlastníkom Energetického a priemyselného holdingu (EPH).

Martin

Rob druhému tak, akoby si chcel, aby druhý robil tebe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 411
Celková čítanosť: 884908x
Priemerná čítanosť článkov: 2153x

Autor blogu